Magazin

Afrika'yla Avrupa kıtaları birleşiyor!

Afrika'yla Avrupa kıtaları birleşiyor!

Londra'dan trenle Afrika'ya gitmek düş değil. Fas ve İspanya, Avrupa ile Afrika'yı tüpgeçitle bağlayacak.

Fas ve İspanya hükümetleri Afrika'yla Avrupa'yı yaklaşık 39 kilometrelik tüpgeçitle birleştirmek için prensipte anlaştı. Geçit Cebelitarık Boğazı'nın iki yakasını denizin 400 metre derinliğinden bağlayacak. İspanya'nın güneyindeki Tarifa kasabasının kuzeybatısından başlayacak demiryolu tüneli, Cebelitarık Boğazı'nı geçerek, Fas'ın Tanca kentinin doğusunda son bulacak. Fransa'yla Britanya'yı birbirine bağlayan Manş Tüneli'yle karşılaştırılan proje bittiğinde Londra'dan, hatta İskoçya'nın en kuzey ucundan trene binen bir yolcu, hiç araç değiştirmeden Afrika'ya ayak basabilecek!

İki devlet şirketi kolları sıvadı
İspanya Bayındırlık Bakanlığı ile Fas Ulaştırma Bakanlığı arasında imzalanan anlaşmayla ilgili basına verilen bilgiye göre, ön hazırlığı 2004-2006 arasında yapılacak tünelin inşasına en iyi olasılıkla 2008 yılında başlanacak. 38.7 km.'lik tünelin 27.7 km.'si denizin 400 metre dibinden geçecek. Üç yıllık etüt çalışması için 27 milyon euro ayrıldı. Ön hazırlık İspanyol devlet şirketi SECEGSA ve Fas devlet şirketi SNED tarafından yüzde 50'şer katılımla yapılacak.
(Radikal)
Yayın tarihi: 15.12.2003
428
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.