Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

AIDS'ten bugüne kadar 20 milyon kişi öldü

AIDS'ten bugüne kadar 20 milyon kişi öldü

60 milyondan fazla insanın AIDS'e yakalandığı ve bunlardan 20 milyonunun öldüğü açıklandı.

Dünya Bankası Küresel HIV/AIDS Programı Direktörü Debrework Zewdie, bugüne kadar tüm dünyada 60 milyondan fazla insanın AIDS hastalığına yakalandığını ve bunlardan 20 milyonunun hayatını kaybettiğini kaydetti.

Yardıma ihtiyaç var
Zewdie, AIDS'le mücadele için oluşturulan fonda 2004 yılında 6 milyar dolar toplanmasına rağmen bu rakamın hálá ihtiyaç duyulan miktarın yarısına denk geldiğini söyledi. BM Nüfus ve Kalkınma Komisyonu'nun beş gün sürecek oturumunun ikinci gününe konuşmacı olarak katılan Zewdie, uluslararası toplumun bugün geçmişe göre AIDS'le mücadele konusunda daha fazla siyasi taahhütte bulunduğunu, bu amaçla daha fazla miktarda fon oluşturduğunu ve bunun önemli bir fırsat olduğunu ifade etti.

Milyonlarca AIDS hastasının tedavisi ve AIDS'le mücadele için uluslararası işbirliği ve dayanışmanın önemine dikkati çeken Zewdie, sadece Afrika'da 12.3 milyon olmak üzere toplam 15 milyondan fazla çocuğun AIDS yüzünden yetim kaldığına dikkati çekti. Zewdie, söz konusu hastalığın Afrika ülkelerinde BM Binyıl Kalkınma Hedeflerine ulaşmanın önündeki en önemli engel olduğunu kaydetti.
(Hürriyet)
555
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.