Magazin

AIDS'in için 1,5 milyar dolar

AIDS'in için 1,5 milyar dolar

AIDS'in yayılmasının önlenmesi ve tedavisi için 2007 yılında 1.5 milyar dolar paraya ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Dünya Bankası'nın Doğu Avrupa ve Orta Asya'da AIDS Krizlerini Önleme Amaçlı Bölgesel Destek Stratejisine göre, HIV/AIDS Doğu Avrupa ve Orta Asya'da bölgede hızla yayılırken, hastalığın diğer bölgelere geçmesini önlemek için şimdiden önlem alınırsa gelecekte büyük ekonomik kayıplar yaşanmayacak. Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölgesi'nde 1.2 milyondan fazla insanın HIV/AIDS virüsü taşıdığı belirtilen raporda, yeni HIV vakalarının bu bölgede diğer bölgelere göre daha hızlı oraya çıktığı kaydedildi. Raporda, HIV virüsünden en çok etkilenen grubun ise gençler olduğu vurgulanıyor.

SADECE PARA DEĞİL
Sözkonusu bölgede HIV/AIDS ile mücadelenin başarısını engelleyen mali sınırlamaların yanı sıra sosyopolitik ve kurumsal kısıtlamalar da incelenen Dünya Bankası raporunda, şu bilgiler verildi:"HIV salgınının ekonomik açıdan aktif olarak yaş grupları arasında yayılması halinde, yıllık ekonomik büyüme oranları yüzde 0.5 ile 1.0 oranında düşebilir. Ayrıca, sağlık harcamaları yüzde 1-3 oranında artabilir. Buna ek olarak, özellikle Beyaz Rusya, Moldova ve Rusya gibi doğurganlık oranlarının zaten azalmakta olduğu ülkelerde, bağımlılık oranı yükselerek sosyal koruma sistemlerinde gerginlik yaratabilir."

HIV/AIDS'i durdurmaya yönelik çabaların salgının
yayılma hızını etkilemeyecek kadar dar kapsamlı olduğu ifade edilen raporda, "HIV-AIDS'in önlenmesi ve tedavisine yönelik geniş ölçekli programlar uygulamak için bütün kaynaklardan gelen mali desteğin 2001 yılında 300 milyon dolar seviyesinden 2007 yılında yaklaşık 1.5 milyar dolara çıkması gerek. Ama tek sorun para değil" denildi.
Yayın tarihi: 22.09.2003
335
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.