Magazin

AIDS riski taşıyan ilaç

AIDS riski taşıyan ilaç

Sağlık Bakanlığı, AIDS bulaştırma riski taşıdığı gerekçesiyle, Avrupa ve ABD'nin satışına izin vermediği bir ilacın Asya ve Latin Amerika ülkelerine satışı yapıldığı iddialarına yanıt verdi.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, New York Times Gazetesi'ne dayanılarak Türkiye kamuouyuna yansıtılan bir haberde, "Bayer ilaç firmasının AİDS bulaştırma riski taşıdığı gerekçesiyle Avrupa ve ABD'nin satışına izin vermediği bir ilacı Asya ve Latin Amerika ülkelerine sattığına" yer verildiği belirtildi.

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdür Vekili K. Bilgin Gözüm'ün konuya ilişkin şu değerlendirmeleri aktarıldı: "Bayer Firmasının ürettiği Faktör 8 içeren ürüne 1991 yılından bu yana ithal müsaadesi verilmektedir. Habere konu olan olayın ise 1980'li yılların ortalarında gerçekleştiği anlaşılmaktadır. Dolayısıyla hatalı ürünler gerek ithalatın başlayış tarihi itibari ile gerekse Bakanlığımızca uygulanan sıkı kontrol tedbirleri çerçevesinde ülkemize girmemiştir.

Bu ürünlerin yurda girişlerinde her parti (seri) ürün için Bakanlığımız Hıfzıssıhha Laboruarlarında Viral Kontaminasyon (Hepatit, HIV) yönünde analizler yapılmakta ayrıca yurdumuza ithal edilen serilerin üretici ülkelerde de satıldığına dair sertifikalar alınmakta, bu işlemlerden sonra ürünün ülkeyi girişine izin verilmektedir. Konuyla ilgili gelişmeler tarafımızdan dikkatle takip edilmetedir."
(ANKA)
Yayın tarihi: 22.05.2003
405
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.