Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

AIDS hastalığı mercek altında

AIDS hastalığı mercek altında

BM ve WHO, 6 milyon yoksul AIDS hastasının yarısına tedavi götürmeyi hedefledi, rakam 440 bin kişide kaldı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), AIDS'le mücadelede belirlenen hedeflerin çok gerisinde kalındığını
açıkladı. WHO ve BM tarafından hazırlanan program çerçevesinde 2005 yılı sonuna kadar gelişmekte olan ülkelerde 3 milyon insana AIDS tedavi hedeflendiği, ancak bugüne kadar sadece 440 bin kişiye tedavi imkânı ulaştırılabildiği belirtildi.

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta 15. Dünya AIDS Konferansı dün başlarken BM Genel Sekreteri Kofi Annan da hastalığın hızla yayıldığı Asya hükümetlerini AIDS ile mücadelede daha kararlı olmaya çağırdı. Tayland'da bir hafta sürecek AIDS konferansına 160 ülkeden 170 bin delege katılıyor. Uzmanlar HIV-AIDS konusunda fikir alışverişinde bulunacak, yeni gelişmeler tartışılacak.

38 milyonun derdi
AIDS hastalığından, ilk ortaya çıktığı 1981 yılından bu yana 20 milyondan fazla kişi öldü. Halen 38 milyon kişi AIDS'le yaşıyor ve her gün 14 bin kişiye AIDS'e yol açan HIV virüsü bulaşıyor. HIV bulaşan kişilerin yüzde 40'tan fazlası 15-24 yaşları arasında.

Konferansta asıl tartışma konularından birini ilaç fiyatlarının yüksekliği oluşturuyor. Hastaların ömrünü uzatan ilaçların fiyatları, Batılı ilaç firmaları üzerindeki baskı sayesinde büyük ölçüde düşmesine rağmen, halen yoksul ülkelerdeki 6 milyon hastadan sadece 440 bini tedavi görebiliyor. Action-Aid adlı vakfa göre, yoksul ülkelerde, AIDS ilaçları hasta başına yılda 140 dolara mal edilebilecekken, bu ilaçların belirli bir marka adıyla satılanları yılda 470 dolara mal oluyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 12.07.2004
409
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.