Magazin

Abuk sabuk sorulara bilimsel yanıtlar

Abuk sabuk sorulara bilimsel yanıtlar

Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi, 146 abes soruya bilimsel yanıtlar veriyor.

Merak ettiğiniz ama yanıtı için nereye başvuracağınızı bilmediğiniz abes sorularınız için artık bir ansiklopedi var.

"Yeşil ot yiyen ineklerin sütleri niçin beyazdır", "insanlar neden tokalaşır", "kırmızı renk boğaları niçin kızdırır" gibi lüzumsuz bilgiler bir kitapta toplandı.

Tamer Korugan'ın kaleme aldığı "Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi"nde, "asansör düşerken zıplanırsa ne olur", "erkeklerin düğmeleri niçin sağdadır", "helikopterlerin arka pervaneleri ne işe yarar", "matemde bayraklar neden yarıya indirilir", "elma kesilince niçin kararır" gibi 146 aykırı sorunun yanıtı yer alıyor.

Aykırı Yayıncılık'ın Araştırma dizisinden piyasaya çıkan kitapta, tuhaf sorular "Adetler", "Batıl İnançlar", "Günlük Yaşam", "İnsan", "Hayvanlar Dünyası", "Teknoloji", "Yiyecekler" ve "Dünyamız" başlığı altında toplanıyor. Kitapta yanıtı verilen abes sorulardan bazıları şöyle:

"Bozuk paraların kenarı niçin tırtıllıdır?", "Niçin kurşun kalemlerin çoğu altıgen ve sarı renkte olur?", "Gazeteler enine niçin düzgün yırtılmıyor?", "Camın arkasında güneşte bronzlaşabilir miyiz?", "Erkek bebeklerin giysileri neden mavidir?", "İngilizce'de hindiye niçin Turkey deniliyor?", "Atletler niçin saat yönünün aksine koşuyorlar?", "Suyun altında niçin bulanık görürüz?", "Niçin hıçkırırız", "Niçin gıdıklanıyoruz", "Elektrik tellerine konan kuşlar niçin çarpılmıyorlar?", "Kuşlar niçin V şeklinde uçuyor?", "Hayvanlar niçin kış uykusuna yatıyor?", "Bira içenler neden sık tuvalete giderler?", "Bumerang nasıl geri gelebiliyor?"

Erkek bebeklerin giysileri neden mavi

Kitapta, "Erkek bebeklere mavi renk giydirilmesi"nin nedenleri şöyle anlatılıyor:

"Yüzyıllarca önce insanlar, göklerin rengi olan mavi rengin, bebeklerin vücutlarına girmek için fırsat kollayan şeytani güçleri kovduğuna inanıyordu.

O zamanlarda sülalenin devamı için erkek bebeklerin önemi daha fazla olduğu için 'Şeytan korkar da gider' diye erkek bebeklerin ve küçük erkek çocukların giysilerinin mavi olması adet haline geldi.

Çok sonraları kız bebekler de erkek bebeklerkadar önem kazanınca, onların giysilerine de bir renk verilmesi ihtiyacı doğdu ve kız çocuklarının giysileri için de gülün rengi olan pembe renk seçildi."

Bozuk paraların kenarı neden tırtıllı

Kitaba göre, bozuk paraların kenarının tırtıllı olmasının nedeni de şöyle:

"Kağıt para devrinden önce alışverişte kullanılan altın ve gümüş paraların kenarları, değerli madenlerini az da olsa alıp tekrar biriktirmek için düzenbaz kişilerce yontuluyordu.

O devirde tüccarlar parayı tartıyor ve ağırlığı eksikse kabul etmiyorlardı. Bu sorunu çözmek ve halkı eksik paraya karşı korumak için bozuk paraların kenarları tırtıllı yapılmaya başlandı.

Bu tırtıllar sayesinde paranın kenarının kazındığı hemen belli oluyordu ve kenarı kazınmış parayı kimse almıyordu. Bu adet günümüze kadar devam etti. Artık içinde değerli bir maden bulunmamasına rağmen bozuk paralarımızın kenarlarında ya tırtıl ya da bir yazı vardır."

Asansör düşerken zıplamak

Kitapta, "asansör düşerken zıplanılması halinde çarpmadan kurtulunacağı" yolundaki görüşün doğru olmadığı da belirtiliyor.

Kitapta, "Düşünün ki, asansörünüz bozuldu ve saniyede 18 metre hızla düşüyor. Siz de son saniyede yukarı zıplıyorsunuz. Yukarı zıplamanız olsa olsa saniyede 4-5 metre hızla olabilir. Yani siz yine de yaklaşık saniyede 13-14 metre hızla yere düşmeye devam ediyorsunuz" görüşü savunuluyor.

Kırmızı renk ve boğalar

En çok merak edilen sorulardan birisi olan "Kırmızı renk boğalarıniçin kızdırır"ın kitaptaki yanıtı ise şöyle:

"Aslında kırmızı renk hiçbir boğayı kızdırmaz. Çünkü boğalar renkkörüdür ve kırmızıyı diğer renklerden ayırt edemezler. Boğa güreşlerinde matador boğayı eline aldığı şapkasını şalını sallayarak kızdırır.

Boğanın kırmızı şala saldırdığı inancı yanlıştır. İspanya'da boğaların kırmızı renge saldırdığı inancı, matadorların kırmızı başlık kullanmaları nedeni ile yaygınlaşmıştır."
Yayın tarihi: 24.07.2001
211
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.