Magazin

AB'den işte cinsel tacize savaş

AB'den işte cinsel tacize savaş

İşyerinde cinsel tacize uğrayanlara sınırsız tazminat isteme hakkı tanınıyor. Bundan böyle tacize uğrayan değil, tacizle suçlanan suçsuzluğunu kanıtlamak zorunda kalacak.

Avrupa Birliği Komisyonu işyerinde cinsel tacizle mücalede kararı alırken, üye ülkelerin iş hukuklarının da değiştirilmesi benimsendi.

Komisyon, işyerinde tacize uğrayanlara sınırsız tazminat isteme hakkı tanırken, tacize maruz kalan kişinin "İspat zorunluluğu" kaldırıldı, karşı taraftan suçu işlenmediğini kanıtlaması gerektiği benimsendi.

AB Komisyonu'nun Brüksel'de açıkladığı 2005 yılında yürürlüğe girecek kararda, tüm işyerlerinde cinsel tacize maruz kalanlar açısından devrim olarak nitelendirildi.

Alman Deutche Welle Radyosu'nun haberine göre, Komisyon, tacize uğrayanların en azından maddi tazminat almalarını sağlamayı, aynı zamanda kamuoyunda bu konudaki bilinci yükseltmeyi, iş yaşamında kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasını hedefledi.

Ben yapmadım hakim bey!

AB Komisyonu, Amsterdam Anlaşması'nda yer alan kadın-erkek eşitliği ilkesine dayanarak, tacize uğrayan kişiye bunu ispat etme zorunluğunu kaldırdı.

Buna karşılık, taciz konusunda açılan davada suçlanan tarafın suçsuzluğunu kanıtlamak zorunda kalacağı açıklandı. Bugüne kadarki uygulamada tacize uğrayanın bunu kanıtlamakla yükümlü olduğu, kanıtlamanın zorluğu nedeniyle bu tür davaları açmaktan vazgeçtiği hatırlatıldı.

Tacizin tanımı

İşveren birlikleri özellikle işten çıkarmalarda bu tür suçlamalarla karşılaşılabileceğini ve kanıt yükümlülüğünün işverene kalacağını savundu.

AB Komisyonu'nun bu kararı almadan önce cinsel tacizin ortak tanımını yaptı.

Komisyona göre, "Cinsellik içerek, sözlü dahil her türlü sataşma, insan onurunu kırıcı,kişiyi korkutma ve sindirmeye yönelik her türlü davranış cinsel taciz" olarak nitelendirilecek.

Kadınların yarısı tacize uğruyor

AB Komisyonu'nun Sosyal İşlerden Sorumlu üyesi Anna Diamantopolou, cinsel taciz konusunda ortak bir tanımda uzlaşılmasının olası davalara temel oluşturması açısından çok önemli olduğunu söyledi.

AB üyesi bazı ülkelerde bu konuda hiçbir yasanın yer almadığı belirtilirken, araştırmalarda Avrupada çalışan kadınların yarısının iş yaşamlarında en az 1 kez cinsel tacizle karşı karşıya kaldığını gösteriyor.

AB'nin yeni girişimi ile iş yaşamında kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasında önemli bir adım atılacağı ifade edildi. AB Komisyonu kararında kadınların Avrupa'nın ekonomik gelişmesi ve rekabet gücü açısından önemli olduğu vurgulandı.
Yayın tarihi: 24.04.2002
453
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.