Magazin

852 milyon kişi aç

852 milyon kişi aç

BM'ye bağlı Dünya Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) başkanlığına yeniden seçilen Jacques Diouf, dünyada 852 milyon insanın açlık çektiğini belirterek, örgütte reform çağrısı yaptı.

BM basın merkezinden verilen bilgiye göre Diouf, açlık çeken insanların ihtiyaçlarına daha hızlı ve daha iyi cevap verebilmesi için FAO'nun yeniden yapılandırılması ve daha fazla yardımda bulunmaları konusunda örgüt üyesi 189 ülkeye çağrıda bulundu.

Yeniden yapılanma bir gereklilik
Gelişmekte olan ülkelerde milyarlarca dolarlık verimlilik ve gelir kaybına da yol açan açlık trajedisini durdurmanın vaktinin geldiğine işaret eden Diouf, Binyıl Kalkınma Hedeflerine ulaşmada diğer BM kurumlarıyla işbirliğini artıracak şekilde FAO'nun yeniden yapılanmasının bir gereklilik olduğuna vurgu yaptı.

Diouf, FAO'nun 2004-2005 bütçesinin bir önceki yıla göre nominal anlamda artırılmasına rağmen, 749,1 milyon dolarlık bu bütçenin gerçek anlamda bir önceki yıla göre 51 milyon dolarlık bir azalmayı ifade ettiğini belirtti.

Üçüncü kez seçildi
Senegalli Diouf, Cumartesi günü yapılan seçimlerde altı yıllık üçüncü bir dönem için yeniden FAO Genel Direktörlüğü'ne seçildi. 188 ülkenin üye olduğu FAO'ya örgüt olarak ise sadece Avrupa Birliği üye.
Yayın tarihi: 21.11.2005
200
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.