Magazin

7 yaşında IQ'su 145

7 yaşında IQ'su 145

Çanakkale'de, Atatürk İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören ve zekâsıyla öğretmelerinin dikkatini çekerek, öğrenim gördüğü 1. sınıftan, 3. sınıfa geçirilmek istenen 7 yaşındaki Çağlar Ergun'un IQ'su 145 çıktı.

Apartmanlarda kalorifercilik yaparak ailesinin geçimini sağlayan baba Süleyman Ergun, oğlu Çağlar'ın öğrenim gördüğü okulda başarısı nedeniyle sınıf öğretmeninin dikkatini çektiğini ve okul idaresi tarafından çocuğunun 1 sınıf atlatıldığını söyledi.

Oğluna yapılan zekâ testinde IQ'sunun 145 çıktığını anlatan baba, "Bize 'bu sonucun yüksek bir oran olduğu, normal oranın 90 ile 110 arasında olduğu' söylendi. Oğlum rahatlıkla 5. sınıf matematik sorularını çözebiliyor. 100 problem çözse hepsi doğru çıkıyor. Daha iyi eğitim görmesi gerekiyor ama imkânlarım yeterli değil" diye konuştu.

'Sonuç alamadım'
Valiliğe ve Milli Eğitim'e başvurduğunu ancak, görüşmelerinden bir sonuç alamadığını da belirten Ergun, "Nasıl zekâ seviyesi düşük çocuklar için özel eğitim merkezleri açılıyorsa, zekâ seviyesi yüksek çocuklara da bir özel eğitim merkezinin açılmasını istiyoruz" dedi.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 15.07.2004
716
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.