Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

60 bin 'utangaç'tan telefon!

60 bin 'utangaç'tan telefon!

Her 100 kişiden 40'ı cinsel sorunlarını paylaşmıyor, 10 kişiden 1'i doktora gidiyor... 'Cinsel danışma hattı'nı üç yılda 60 bin kişi aradı. Türkiye'de 7 milyon 'mutsuz' var.

Aile Sağlığı Araştırma Derneği (ASAD) ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Androloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat, Türkiye'de 100 kişiden 70'inde cinsel fonksiyon bozukluğu olduğunu söylerken, şikâyetlerin genellikle gizli kaldığını vurguladı.

Cinsel sorunları olan kişilerin depresyona girdiklerini ve eşlerin boşanma noktasına geldiğini belirten Hattat, bunun cinselliğin tabu olarak kabul edilmesinden kaynaklandığını kaydetti. Hattat, yaptıkları araştırmada her 100 kişiden 40'ının cinsel sorunlarını kimseye anlatmadığını, 10 kişiden sadece 1'inin doktora başvurduğunu tespit ettiklerini, sonuçta da mutlu bir aile ortamı oluşmadığını anlattı. Hattat, şöyle devam etti:

"2002'de Avrupa'da 15 ülkede organize olan Avrupa Cinsel Sağlık Derneği'nin (ESDA) üyesi olduk ve kurduğumuz telefon hattından bugüne dek 60 bin kişi yararlandı. 212-282 01 01 numaralı telefonu aradığınızda karşınıza sanal bir sekreter çıkıyor ve bilgi almak istediğiniz konularda sizi diğer bölümlere bağlıyor. Arayanlar arasında 18-30 yaş arası önemli bir grubu oluşturuyor. Eğitimsiz gençler bilgiye muhtaç. Arayış içindeler, evli arkadaşlarına soruyorlar."

Türkiye'de yaptıkları bir araştırmada her 100 kişiden 70'inde cinsel fonksiyon bozukluğu bulunduğunu tespit ettiklerini belirterek ülkede '7 milyon mutsuz insan' olduğunu belirten Prof. Dr. Hattat, "Ancak, bu sorun hafif, orta ve şiddetli olmak üzere üçe ayrılır. Bunun için 70 kişinin hepsi ileri derecede hasta diyemiyoruz" dedi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 17.05.2005
187
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.