Magazin

6 yılda 352 gazeteci öldürüldü

6 yılda 352 gazeteci öldürüldü

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), son altı yılda 352 gazetecinin öldürüldüğünü, bu sayının ayda ortalama beş gazeteci cinayetine denk düştüğünü açıkladı.

Merkezi Viyana'da bulunan Uluslararası Basın Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, "1 Ocak 1997'den 19 Nisan 2003'e kadar Afrika'da 43, Amerika kıtasında 109, Asya'da 76, Avrupa'da 85, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da 39 gazetecinin öldürüldüğü bildirildi. Açıklamada, geçen yıl 54, bu yıl başından itibarense 14'ü Irak'ta olmak üzere 23 gazetecinin öldürüldüğü kaydedildi.

En kötüsü 8 Nisan olayıydı
Irak savaşının başlangıcından beri gazetecilerin bombardımanda, çatışmalarda ya da trajik kazalarda öldüğünü belirten IPI, bunlar arasında en kötüsünün 8 Nisan'da, Bağdat'ta gazetecilerin kaldığı otele Amerikan tankının açtığı ateş sonucu Reuters kameramanı ile bir İspanyol kameramanın ölmesi olduğunu açıkladı. 8 Nisan'da, El Cezire'nin Bağdat'taki bürosu da vurulmuş ve bir gazeteci hayatını kaybetmişti.

IPI açıklamasında, "vurulan yerlerde gazetecilerin çalıştığına dair müttefik güçlerle yardımcıları arasında, daha iyi bir iletişim olması halinde bu ölümlerin engellenebileceğine inandıkları" belirtildi. Açıklamada, savaş zamanı medya, hükümetler ve ordu arasında daha iyi koordinasyon olması gereğine dikkat çekildi.
(AA)
Yayın tarihi: 30.04.2003
176
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.