Magazin

50 kanalın kablolu yayını durdurulacak

50 kanalın kablolu yayını durdurulacak

Kablolu yakın izin ücretini ödemeyen 50 televizyonun yayınları hafta sonuna kadar ödeme yapılmazsa kablodan çıkarılacak.

Geçen yıla ait kablolu yayın izni ücretini ödemeyen yaklaşık 50 televizyon kuruluşu, yayınlarının durdurulması tehlikesiyle ile karşı karşıya kaldı.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 500 milyon lira ile 26 milyar lira arasında değişen yıllık kablolu yayın izni ücretini 4 Ocak Cuma akşamına kadar yatırmayan bu kuruluşların yayınlarını, hafta başından itibaren durduracak.

Kablolu yayın izni ücretini, kablodan yayın yapan kuruluşlardan sadece Kanal A, Olay TV, Kanal 5, CNN Türk, Kanal 7, Kanal 1, Yeni TV, Süper Kanal, Kanal D, Sine Spor, Kanal E, STV ve CNBC ödedi. Kablodan yayın yapan yaklaşık 50 televizyon kuruluşu ise ekonomik kriz nedeniyle yayın izni ücretini yatıramadı.

Yayın izni ücretini ödeyemeyen bu kuruluşlardan bazıları, RTÜK'e başvurarak, bu ücreti ödeyemeyeceklerini belirtti. Bazı yayın kuruluşları bunun ertelenmesini isterken, bazı kuruluşlar da taksitlendirilmesi önerisinde bulundu.

Ancak, bu kuruluşlara daha önce verilen ek sürenin 26 Aralık'ta dolduğunu belirleyen Üst Kurul, talepleri reddetti.

Öte yandan, uydudan yayın yapan bazı yayın kuruluşları da lisans ücretini yatırmakta güçlük çektiklerini belirterek, Üst Kurul'dan bu ücretin ertelenmesi veya taksitlendirilmesini talep etti. Üst Kurul, bu kuruluşların taleplerini de reddetti.

Kablolu yayında Kanal 6, BRT, TV 8, STAR, KRAL TV, TELEON, CINE 5, SHOW TV, ATV, Number ONE, DISCOVERY, NATIONAL GEOGRAPHIC, Mesaj TV, STV, MTV, Süper Spor, FOX TV gibi kanallar yer alıyor.
Yayın tarihi: 02.01.2002
530
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.