Magazin

5 bin Türk kadını 'implant' taşıyor

5 bin Türk kadını 'implant' taşıyor

Kola yerleştirilen bir çubukla kadınları üç yıl süreyle yüzde 100 gebelikten koruduğu belirtilen 'implant' yöntemini Türk kadını da sevdi.

1999 yılında Hollanda, ABD, İngiltere, Fransa dahil 20'yi aşkın ülkede uygulanmaya başlayan yöntem, dünyada 1 milyondan fazla tarafından kullanılıyor. Türkiye'de ise geçen ekim ayından bu yana 5 bin kadın implant taktırdı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Tıraş, 'progesteron' hormonu içeren implantın birçok avantajı olduğunu belirtti. Ancak Tıraş'a göre yöntem şu kişilere zararlı: Gebe ya da gebelik şüphesi olanlar, ciddi ve aktif karaciğer hastalığı olanlar, tanısı konulmamış vajinal kanaması
olanlar, implantın etkinliğini bozacak ilaç kullananlar, sentetik progesteron kullanamayan kadınlar, implant bileşenlerine alerjisi olanlar, progesteron hormonuna hassas tümörü olanlar.
(AA)
Yayın tarihi: 15.08.2003
462
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.