Magazin

40 yıl sonra görmek

40 yıl sonra görmek

Gözüne kök hücre nakli yapılarak 40 yıl sonra görmeye başlayan Michael May, yeni hayata alışmaya çalışıyor: Eskiden rehber yardımıyla çok güzel kayardım. Şimdi açık gözle daha zor.

Geçirdiği trafik kazası nedeniyle üç yaşında görme yeteneğini kaybeden bir Amerikalı, 40 yıl sonra tekrar görüyor. 2000 yılında geçirdiği bir operasyonla gözüne kök hücre nakli yapılan Michael May'in kaydettiği önemli ilerleme doktorların inceleme konusu. Ancak görmek, May için sanıldığı kadar da kolay değil.

43 yaşındaki May'in sağ gözü, operasyonun ardından renkleri ve şekilleri tespit edebilecek hale geldi. Anca May yine de çevresindeki görsel dünyayı algılamakta güçlük çekiyor. Kaliforniya Üniversitesi' nden Ione Fine, gözün tekrar görmeye başlaması vakalarının çok nadir olduğunu, May'in durumunun ise üzerinde en çok inceleme yaptıkları vakalardan biri olduğunu söyledi. Fine, "İlk kez, bu kadar uzun bir körlük döneminden sonra sadece ışığı algılayabilen gözün bu kadar kesin optik görüş kazanması olayına tanık oldum" diyor.

Renkleri de ayırıyor
Çok belirgin ve net olmasa da, renk ve şekilleri tekrar görebilmeye başlayan May ise biraz şikâyetçi. Örneğin eskiden bir rehberin talimatlarıyla çok güzel kayak yapabilirken, şimdi açık gözlerle iyi kayamadığını söylüyor. Ayrıca yüzleri tanımakta güçlük çekiyor, örneğin karısını sadece suratını gördüğünde tanıyamıyor. May, "İki yıl öncesiyle bugün arasındaki fark şu: Artık gördüğüm şeyin ne olduğunu daha iyi tahmin edebiliyorum. Ama değişmeyen şu ki hâlâ tahmin ediyorum" diyor.

Yetişkin olmanın güçlüğü
May üzerinde yapılan incelemeler gösteriyor ki, nesnelerin hareketine adapte olmak ve karmaşık şekilleri algılayabilmek, çocukluğun ileriki yıllarında edinilen bir yetenek. Bu yüzden bir yetişkinin bunu sonradan edinmesi zor.
Ancak iki yıllık çalışmanın ardından May artık gözleri açıkken de kayabiliyor. Işık ve gölge dağılımına göre kayacağı rotayı belirleyebiliyor.

Fakat hâlâ insanları sadece yüzlerine bakarak tanıyamıyor. May, yürüyüşleri, saçlarının şekli ve uzunluğu, kaşlarının şekli gibi özellikler yardımıyla karşısındakinin kimliğini tahmin ediyor. Ancak yaşadığı bu zorluklara karşın, karanlıkta geçen koskoca 40 yılın ardından artık futbol bile oynayacak duruma gelmesini, May'in kendisi de bir mucize olarak nitelendiriyor.
Yayın tarihi: 26.08.2003
327
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.