Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

4 bin yıllık ilk aşk şarkısı

4 bin yıllık ilk aşk şarkısı

İnsanoğlu var olduğu günden beri uğruna şarkılar söylenen, şiirler yazılan, dağlar delinen, çöllere düşülen ve hatta ölüm bile göze alınan duygu, aşk...

Prof. Dr. Muazzez İlmiye Çığ'ın Türkçeye çevirdiği ve Türk Tarih Kurumu tarafından basılan "Tarih Sümer'de başlar" kitabından derlenen bilgiye göre, en eski aşk şarkısı 4 bin yıl öncesine ait.

Yazarı Dünyanın ilk sümerologlarından olan Profesör Doktor Samuel Noah Kramer, 1952 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri Eski Şark bölümünde yaptığı çalışmalar esnasında eline geçen küçük bir tablette yer alan yazının dünyanın bilinen ilk aşk şarkısını ortaya çıkardı.

Sümerlere ait edebi tablet ve parçalarını okuyan, ne olduklarını ve hangi pozisyona ait olabileceklerini tespit etmeye çalışan Kramer, tabletin arasında hangisinin önemli olduğunu bulup çıkarmak ve onları kopya etmek için çaba harcarken, 2462 numaralı tabletin bir şiir olduğunu fark etti. 4 bin yıllık aşk şarkısının ilk kıtası şöyle

796
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.