Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

30 yıl sonra yine California kazandı

30 yıl sonra yine California kazandı

Fransızları şoke eden 1976'daki ünlü şarap tadım yarışması 30 yıl aradan sonra tekrarlandı ancak Fransa, o gün California'ya kaptırdığı tacı geri alamadı.

Tarihe "Paris'in Yargısı" olarak geçen müsabaka bu kez Atlas Okyanusu'nun iki yakasında gerçekleştirildi. Fransa başkentinde bir şarap dükkanı olan İngiliz Steven Spurrier, 24 Mayıs 1976'da bir grup Fransız şarap uzmanına etiketleri kapatılmış California ve Fransız şaraplarını tattırmıştı. O gün, California kırmızı şarabı, Fransızlar'ın pek övündüğü Bordeaux şaraplarından üstün gelmişti. Önceki gece bu olayın 30. yıldönümünü anmak üzere İngiliz, Fransız ve Amerikalı şarap tadıcıları, bu durumun tersine dönüp dönmediğini anlamak için yeniden toplandılar.

Eşzamanlı olarak başlayan müsabakaların bir ayağı Londra'daki Berry Brothers and Rudd şarap mağazasında, diğer ayağı ise Paris'teki tadım yarışmasında elde ettiği sükseyle yıldızı yükselen California'nın Napa Vadisi'ndeki Copia Gıda ve Şarap Merkezi'nde yapıldı. Ancak Fransız tadıcıları yine hayal kırıklığına uğradı ve ilk 4 sırayı yine California şarapları aldı.

İki yakadaki tadımcılar da en yüksek puanı, Napa Vadisi'nden 1971 Ridge Monte Bello Cabernet'ye verdi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 26.05.2006
373
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.