Magazin

3 yaşındaki hasta çocuğa icra takibi

3 yaşındaki hasta çocuğa icra takibi

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'ne bağlı Kadıoğlu Köyü'nde, hastane masrafları ödenmeyen 3 yaşındaki çocuğa, borç ödenmediği takdirde icra takibi yapılacağı, evine hacze gelineceği ve "hapsen tazyik kararı" çıkarılabileceği tebliğ edildi.

Zonguldak Devlet Hastanesi'nde, astım rahatsızlığından, 2 yıl önce 12 gün süreyle tedavi gören 3 yaşındaki Bayram'ın babası Halil İncegül, gazetecilere yaptığı açıklamada, çocuğun hastanede yattığı süre içinde çıkartılan 238 milyon lira tutarında masrafın yalnızca 50 milyon lirasını ödeyebildiğini, hastaneye kalan 178 milyon borç nedeniyle oğluna Çaycuma Mal Müdürlüğü Hazine Avukatlığı'nca borç tebliği gönderildiğini belirtti.

Ülke genelinde yaşanan ekonomik krizden etkilenerek ilçede esnaflık yaptığı işyerini kapatmak zorunda kaldığını ve Bağkur'a borcu bulunması nedeniyle çocuklarına sağlık karnesi çıkartamadığını anlatan İncegül, şunları söyledi:

"İflas ettikten sonra işyerimi, otomobilimi ve köyümdeki 2 parselarsamı zararına satarak, Zonguldak Bağkur İl Müdürlüğü'ne olan borcumu ödedim. Oğlum, Bağkur'a olan borcumu ödemeden önce hastanede tedavi gördüğünden böyle bir borç oluştu. İflastan sonra kardeşimin, benim adıma açtığı okul kantininden ötürü Bağkur'a yeniden borç çıktı. Şu anda, çocuğumun Bağkur Sağlık Karnesi günü doldu. Yenisini çıkartamıyorum. Borcu 16 Nisan Salı gününe kadar ödememiz gerekiyor."

Zonguldak Barosu avukatlarından Mehmet Bekar, söz konusu tebliğ yazısının çocuk adına hazırlanmasında hata bulunduğunu, bu yaştaki bir çocuğun borçlanmaya hukuki ehliyeti olmadığını ve tebliğin veliye gönderilmesi gerektiğini bildirdi.

Yayın tarihi: 08.04.2002
305
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.