Magazin

2004'ün en 'ilginç' fikirleri

2004'ün en 'ilginç' fikirleri

New York Times Magazine, haftasonu sayısında 2004 yılının en ilginç fikirlerini bir araya topladı.

Şeffaf duvar yaptılar
Artık duvarlar arkasındaki hiçbir şey gizli kalmayacak. Macar mimar Aron Losonczi, LiTraCon adını verdiği saydam bir beton icat etti. LiTraCon, çakıl, kum, çimento, su karışımına cam ve plastik lif eklenerek elde ediliyor. Sıradan beton kadar sağlam olan LiTraCon'un arkasında duran nesneler rahatlıkla seçilebiliyor.

Klavye sesiyle casusluk
IBM'de çalışan Dmitri Asonov ofis casusluğuna yeni bir boyut kazandırdı. Bilgisayar klavyelerinin her bir tuşu farklı bir ses çıkarıyor. Bu insan kulağının ayırtedemediği bir tını. Ancak Asanov'un geliştirdiği cihaz, bu sesleri kaydediyor ve analiz ediyor. Sonra da farklı tuşların sesini takip ederek bunları yazıya döküyor.

Islatmayan su
Tyco firması bu yıl akıllara zarar bir ürün tanıttı. Safir adı verilen ve yangın söndürmede kullanılan ürün sıvı bazlı. Ancak yangını hızla söndürdüğü halde elektronik cihazlara hiçbir zarar vermiyor. Püskürtüldüğü yerde normal suyun 25 katı hızla buharlaşıyor ve odadaki her şey kuru kalıyor. Ürün tüm ABD'de kitapların, bilgisayarların üzerine sıkılarak tanıtıldı.

Göze müchevher modası
Hollandalı göz cerrahı Gerrit Melles'in geliştirdiği EyeJewel (göz mücevheri) lokal anesteziyle gözde açılan bir yırtığa monte ediliyor. 10 dakika süren ve 4 bin dolara mal olan operasyondan sonra kişi gözünü ovuştursa, ağlasa bile mücevher çıkmıyor. Üstelik enfeksiyon olasılığı piercing'den bile az...

Gökdelende uyku modası
Modern insanın günlük telaşını Metro Nap adlı şirketin keşfi dindiriyor. New York'taki Empire State binasının 24'üncü katına kurdukları uyku merkezlerinde 15 dolar karşılığında karanlık ve sessiz bir kapsülün içinde 20 dakika uyuma imkanı sunuyor. Bu kapsülde uyuduktan sonra yumuşak bir ışıkla yavaş yavaş uyandırılıyorsunuz.

Yöneticiler piskopat mı?
Bazı yöneticiler neden hırsızlık yapar, yalan söyler? Paul Babiak adlı bir psikoloğun geliştirdiği teste göre bazı yöneticilerin karakter özellikleri suçlulara ve psikopatlarla çok benziyor. Yani yumuşak sözlerle insanları kandırıp yükseldikten sonra narsist, yalancı ve acımasız olmaya başlıyorlar.

Maç mı savaş mı?
Amerikan ordusu uzmanlarına göre futbol teknikleri özellikle gerilla ve teröristlerle savaşta yöntem belirlemede etkili oluyor. Çünkü gerillalar da tıpkı futboldaki gibi sabırlı, süpriz ataklar kullanan, çoğunlukla doğaçlama ve düşük teknolojili bir savaş yöntemi izliyor.

Kanserin sesi dinleniyor
Nanoteknoloji uzmanı James Gimzewski bir makineyle hücre hareketlerinin sesini dinlemeyi başardı. Kanserli hücrelerde hareket hızlandığı için çıkardıkları ses de farklı oluyor. Bu yöntemle kanserin teşhisi hızlanacak.
Yayın tarihi: 13.12.2004
300
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.