Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

2001'de teknoloji

2001'de teknoloji

Sınır tanımayan bir dünyanın kapılarını insanoğlu için her geçen gün daha çok aralayan teknoloji, 2001'de de aynı heyecanı yaratmaya devam edecek.

Yeni ekonominin dot.com'ları düşüşler yaşasa da e-ticaret 2001'de de tüm hızıyla gelişecek. Birbiri ardına çıkan yenilikler e-ticaretin dinamik yapısını sekteye uğratan olumsuzlukları da ortadan kaldırmaya devam edecek.

2001'de işletişimde çığır açan kablosuz teknolojisinin de, geliştirilen yeni güvenlik önlemleri ve broadband takviyesiyle daha da gözde bir hale gelmesi bekleniyor.

Yeni konseptler

İnternet ve televizyonu biraraya getiren dijital TV ya da PC televizyonlar, 2001'de yaygın hale gelecek. Uzmanlara göre, Bu konseptler, insanlığın son elli yıllık ev yaşamının vazgeçilmez bir parçası haline gelen televizyona yeni bir soluk katacak.

İki ayrı fonksiyonun biraraya getirilmesiyle oluşturulan konseptlere bir örnek de palm ile mobil telefonun biraraya gelmesiyle oluşturulan el bilgisayarları oldu.

Avurapa mobil telefonlarını palm'lerdeki fonksiyonlarla donatırken, ABD'de yaygın kullanılan palm'ler mobil telefon fonksiyonuyla yeni bir biçim kazandı. Her iki durumda da ortaya kişisel bilgisayar fonksiyonları ile mobil iletişim fonksiyonlarını avuç içine sığdıran yepyeni bir ürün çıkıyor.

Napster'ın açtığı ufuk: "peer-to-peer"

Napster'ın dijital dosya veri paylaşımında kullandığı "peer-to-peer" devrimi, internetin günlük yaşamı nasıl etkileyebildiğine mükemmel bir örnek oldu. Kişisel bilgisayarların birbirleri arasında veri ve dosya paylaşımına olanak sağlayan peer-to-peer (P2P) sisteminin 2001'in gözdelerinden olacağı söyleniyor. Bu sistem sayesinde merkezi bir sunucuya ihtiyaç olmaksızın internette satılan dijital ürünlerin (müzik ve film dosyaları gibi) ücretsiz paylaşımına olanak sağlandı.

Uzmanlar sistemin teknolojinin ufkunu genişletmede önemli bir başka katıkısına daha dikkat çekiyor: Süper bilgisayarlar.

Yüzlerce işlemcinin paralel kullanımı ile oluşturulan süper bilgisayarların, birbirleriyle bağlantı kurarak veri paylaşımı yapabilen bilgisayar sistemlerini oluşturması bekleniyor

Uzmanlar P2P sistemi üzerinde yapılacak belli modifikasyonlarla binlerce, hatta yüzbinlerce bilgisayar gücünü yaratacak bir süper bilgisayar sisteminin ilk örnekleriyle 2001 bitmeden karşılaşabileceğimizi söylüyor.

En yeniler

2001 yüksek teknolojinin ufkunu daha uzaklara taşıyacak bir dizi yenilik getiriyor. Yazılımdan, enformasyon teknolojisine, broadband kablosuz iletişimden hipertansiyonu tedavi eden biyoteknoloji ürünlerine kadar hazırlığı bitmiş ya da bitmek üzere olan pek çok yeni teknoloji bu yıl piyasaya girecek.

İşte sırda bekleyen en yeni ürünlerden bazıları:

-Gnome: Meksikalıların hazırladığı Gnome projesi, ücretsiz yazılımları güçlendirerek zengin ve yoksul ile ülkeler arasındaki "dijital bölünmeyi" azaltmayı hedefliyor.

Ücretsiz sağlanacak yazılımın zengin ve yoksul arasındaki bilgi uçurumunu kapatıp kapatmayacağı başka faktörlere de bağlı. Projenin herşeyden önce dijital dünyada benzeri projelere büyük enerji katacağı söyleniyor.

-Affymetrics: Uzun yaşamak ve hastalıkların önlenmesi konusunda önemli ilerlemeler sağlaması beklenen insanın gen kodunun çözülmesi, çok güçlü teknolojik aygıtlarla desteklenmediği takdirde uzun zaman alabilir. İşte affymetrics insan genini analiz eden bir teknoloji projesi olarak gen araştırmalarını erken sonuçlara kavuşturmayı amaçlıyor. Proje tamamlandığında hastalıkların erken teşhisi ve tedavisinde tam bir devrim yaşanacak.

-Acletion: Biyoteknoloji firmaları artık kendilerine finansör bulmakta hiç zorlanmıyor ve yeni ekonominin olanakları sayesinde küçük firmalar dahi ürünlerine global bir pazar yaratabiliyor.

İsviçreli bir biyoteknoloji firmasının ilk ürünü hiper tansiyon engelleyici Acletion, global biyoteknoloji pazarında ilk yer alacak ürünler arasında kabul ediliyor.

-eZoka: İngiliz e-Zoka.com bir online borsa aracı kurumu. Firma, 2001'de değişik sektörlerdeki yatırımları güçlendirecek bir yatırım stratejisini uygulamayı planlıyor.

eZoka, "ayın ya da haftanın yatırımı" gibi moda kavramlarla düşünen yatırımcılığın rekabet gücünü zayıflatacağı anlayışıyla, karlılığı birbirinden farklı sektörleri biraraya getiren yeni bir model üzerinde yakalamaya çalışıyor.
Yayın tarihi: 27.01.2001
319
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.