Magazin

100 milyon insan depresyonda

100 milyon insan depresyonda

Herhangi bir anda dünyada 100 milyon insanın depresyon geçirdiği, bunların büyük bölümünü ise kadınların oluşturduğu bildirildi.

Sağlık Bakanlığı'nın "Depresyon" başlığı ile hazırladığı broşürde dünyadaki her 3 kişiden birinin hayatının herhangi bir döneminde psikiyatrik bir hastalık geçireceği kaydediliyor. Uykusuzluk, sıkıntı, sinirlilik, durgunluk, huzursuzluk, unutkanlık, dalgınlık, aşırı şüphecilik, taşkınlık, sürekli gerginlik, cinsel sorunlar, insanlardan uzaklaşma, evlilik sorunları, fobiler, aşırı kuralcılık, garip davranışlar, gerçek dışı düşünceler depresyonun belirtileri arasında sıralanıyor.

Psikiyatrik hastalıklar arasında en fazla kayba neden olan hastalığın depresyon olduğunu bildiren Bakanlık, "Kendinizi boşlukta ya da üzgün hissediyorsanız, hayattan zevk almıyorsanız, iştahınız azaldı ya da arttıysa, uykunuz azaldı ya da arttıysa, husursuz ya da durgunsanız, halsiz ve yorgunsanız, kendinizi değersiz ve suçlu hissediyorsanız, konsantrasyon güçlüğü veya kararsızlık çekiyorsanız, aklınıza sık sık ölüm ya da intihar fikirleri geliyorsa son 15 gündür bu belirtilerin çoğundan şikayetçiyseniz, büyük ihtimalle depresyondasınız demektir" uyarısında bulundu.

Türkiye'de depresyondaki hastalarda fiziksel bir hastalıkla açıklanamayan uyuşmalar, karıncalanmalar ve ağrılar sık görülürken, üzüntü ve sinirlenme gibi durumlarda görülen bayılmaların sık olduğu belirtildi. Sağlık Bakanlığı dolar olduğu bildirildi. İhtiharın bütün dünyadaki en önemli nedeni olarak da depresyon gösteriliyor.
Yayın tarihi: 16.10.2002
311
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.