Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

10 kitapla geçen yüzyıl

10 kitapla geçen yüzyıl

Literatür'den çıkan 10 kitaplık 'Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi' serisi, insanlığın 100 yıllık yolculuğunu konu ediyor. Sanattan teknolojiye ve en önemlisi savaşlara kadar tüm gelişmeler bu kitaplarda...

Ara Güler'in "Foto-muhabirler fotoğraflarla tarih yazıyor, onlar olmasa belleksiz kalırdık" sözünün ne kadar haklı olduğunu kanıtlıyor, Literatür Yayınları'ndan çıkan 'Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi' adlı albüm/kitaplar. Çünkü bazen bir fotoğraf onlarca kitabın anlatacağından çok fazla bilgi veriyor insana. Tıpkı bu albüm/kitaplarda yer alan fotoğraflar gibi.

Könemann tarafından daha önce İngilizce olarak yayımlanan seri, Literatür Yayınları tarafından Türkçeye kazandırıldı. Her kütüphanede olması gereken seride 20. yüzyılın her 10 yılı bir kitaba konu oluyor. O 10 yıla damgasını vuran olaylar, savaşlar, çatışmalar, modadan sanata, teknolojiye kadar olan gelişmeler, fotoğraflarla anlatılıyor. Bütün kitaplar incelendiği zaman 20 yüzyılın insanlık için pek de hayırlı geçmediğini görüyorsunuz.

İki büyük dünya savaşı, hiç eksik olmayan bölgesel savaşlar, çatışmalarla geçen koca bir 100 yıl. Serinin yayın yönetmeni Oğuz Ergun da 'Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi'nin en büyük özelliğinin tamamen insan odaklı bir çalışma olduğunu, savaşların ve çatışmaların gölgesinde insanların nasıl hayatta kalma mücadesi verdiklerini gözler önüne serdiğini söylüyor.

1900'ler
Sanayii, askeri ve teknik alandaki çeşitli icatlar yavaş yavaş hayata geçiriliyor. Güçlü devletler arasındaki rekabet hız kazanıyor. Toplumsal açıdan utanç verici, siyasi açıdan tehlike çanlarının çaldığı bir dönem.

1910'lar
Silahların gölgesinde geçen bir 10 yıl. Bütün dünya soğukkanlılığını yitiriyor ve savaşa tutuşuyor. Devrimler, protestolar, saldırganlık, şiddet, çöken imparatorluklar döneme damgasını vuruyor. Gramofon ses veriyor.

1920'ler
Yaraların sarılma zamanı. Ama çoğu insan bundan pek umutlu değil. İnsanlar bir taraftan grevler, doğum kontrolü ile tanışırken diğer yandan da sokaklarda ve caddelerde ölümler kol gezmeye başladı. İlk sesli film görücüye çıktı, Tutankamon'un mezarı açıldı.

1930'lar
Ekonomik sıkıntılar ve eğlenceye düşkün bir Avrupa. Savaşın sesleri de duyulmaya başlanıyor. İç savaşların en kanlısı İspanya'da yaşanıyor. Televizyon göz kırpıyor.

1940'lar
Her yerde savaş ve yıkım var. İnsanlık atom bombasıyla tanışıyor. İnsanlar elektrikten, gerçeklerden, yiyecekten ve her türlü refahtan uzak bir 10 yıl yaşıyor. George Orwell 'Hayvan Çiftliği' ile '1984'ü, Bertrand Russell 'Batı Felsefesi'nin Tarihi'ni yazdı.

1950'ler
ABD ve Avrupa'da evler, arabalar, süpermarkentler dönemi. Ama Afrika, Küba, Kore, Çinhindi'nde soğuk rüzgârlar esiyor. Nasır Süveyş Kanalı'nı millileştiriyor. Rock'n roll kulakları yıpratıyor. Uzay fethediliyor ve Tanrı Brigitte Bardot'u yaratıyor...

1960'lar
Küba'da devrim, Rolling Stones, Beatles... Gençler artık her yerde, Prag'da ve Paris'te. Cinsellik, uyuşturucu ve rock'n roll, patlamaya hazır kokteyl gibi. Ve Vietnam...

1970'ler
Terör ve çatışmalar, Beyrut, Belfast, Kıbrıs'ta... Nixon istifa ediyor, Humeyni İran'da iktidara yürüyor, Şili'ye CIA darbesi. Elvis Presley ölüyor. Muhammed Ali ringlere damgasını vuruyor. Pele, futbolda ötesi yok. 'Baba' ve 'Star Wars' çekiliyor.

1980'ler
Zenginle yoksul, iktidarla halk, işgücü ile sermaye arasındaki gerilim kritik noktaya ulaşıyor. Kuraklık, Çernobil, çevre kirliliği, yaşlı dünya sinyal veriyor. SSCB yıkılıyor. Michael Jackson popu baştan yazıyor. Maradona Tanrı'nın elini kullanıyor.

1990'lar
Berlin Duvarı yıkılıyor, Soğuk Savaş bitiyor. Dünya tek kutuplu hale geliyor.
Baba Bush Saddam'la kapışıyor.
Yugoslavya parçalanıyor. Avrupa'nın ortası kan gölüne dönüşüyor. Rwanda'daki katliama da ABD ile Avrupa kayıtsız kalıyor. Mandela hapisten çıkıyor. Tarantino 'Revervuar Köpekleri'ni çekiyor.
(Radikal)
352
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.