Mahmure

AKUT: Onlar hep hazır, hep cesur!

Güncellenme tarihi: 21.03.2014 15:12
“Ben tek başıma ne yapabilirim ki?” Diyenler için en büyük başarı öyküsü AKUT!

AKUT için artık bir güven simgesi haline gelen marka da diyebiliriz. Öyle ki doğal afetlerde, depremlerde hep bu ismi ve cesur gönüllülerini görüyoruz. Biliyoruz ki yardım çağrılarımıza kimse cevap vermese bile Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış AKUT gönüllülerinden biri yanıt verecek, yardım eli uzatacak. Güvenimiz ise sadece hızlı ve çözüm odaklı bir yapısının yanı sıra ekibin eğitimi ve ekipmanlarının durumlar için yeterli olması da dayanıyor.

İş ve ev hayatı arasında sıkışıp fiziken çok şey yaparken ruhen hiçbir şey yapmadığını düşünüyorsan ya da bir şeyler yaparken tek başınalığın bocalama haline düşmüşsen önerim AKUT gönüllüsü olman.

AKUT GÖNÜLLÜSÜ OLARAK NELER YAPABİLİRSİN?

Öncelikle AKUT’ta yer almak her dakika deprem, sel vb. afetlerin operasyonlarında olman anlamına gelmiyor. AKUT’un bu denli büyük ve sistemli yapısının arkasından operasyonların kurgulayan, iletişim, eğitmen vb . ihiyaçlarını düzenleyen bir ekibin de olması. Burada önemli olan yardım için istekli olman. AKUT için yapacağın destek aslında bir bakıma kendini tanımakla devam ediyor. Hayattaki en iyi yaptığın işi Akut için de yaparak belki de en büyük faydayı sağlayabilirsin.

AKUT ’un sosyal medya yönetiminden, metinsel destek, eğitmenlik, iletişim çalışmaları gibi her biriminde gönüllüler yer alıyor. Ve öyle bir sistem ki her yeni bir dokunuşta daha sağlam bir şekilde büyüyorlar.

GönüllülükKarşılıksız yardımseverlikİnsan hayatına değer vermekDürüstlükGüvenilirlik

AKUT’un kapıları işte bu ilkelere bağlı olan her bireye sonuna kadar açık. Ekibin içine girdiğiniz de ise; “umut”, “canlı hayatına önem”i daha derinden hissediyorsunuz. Canlı diyorum çünkü AKUT sadece insan hayatını değil yaşayan her canlı için umut oluyor. Yapacağınız yardımlarla siz Türkiye’nin bir ucundaki bireye de , bir hayvana da yardım etmiş oluyorsunuz.

Eğer fiziksel olarak AKUT’a destek de bulunamayacağınızı düşünüyorsanız yine basit ve çok ucuz bir çözümü var 2930’a 5 TL karşılığında 1 SMS atabilir, bugünün umudu siz olabilirsiniz!


“Her şeyin devletten beklendiği eski vizyonun aksine, her yurttaş, tercihleriyle, davranışlarıyla toplumun ihtiyaçlarına ve beklentilerine kendi kapasitesince katkıda bulunmalıdır. Millet olmanın ve birlikte ilerlemenin, sağlıklı, güçlü ve geleceğe umutla bakan bir toplum oluşturmanın yegane koşulu budur.”

AKUT Hakkında Az Bilinenler;

İlk opresyonları 1994 yılı Kasım ayında Bolkar Dağları’nda hayatını kaybeden 2 üniversiye öğrencisi ile oldu.
Resmi olarak 14Mart 1996 tarihinde kurulduOcak 1999 ‘da Bakanlar Kurulu kararıyla Kamu Yararına Çalışan Dernek statüsüne getirildi.
Bir çoğumuz AKUT’u 17 Ağustos 1999 Gölcük depremi ile tanıdı. Bu acı deprem 8 şehirde yaklaşık 18.000 cana mal oldu.
17 Ağustos depreminden AKUT 220 can kurtararak Türkiye’nin umudu oldu.
1999-2000 yıllarında yapılan anketlerde AKUT Kızılay, Belediyeler, Polis gibi bir çok farklı birim ve kuruluşu geçerek Türkiye’nin en güvenilir kurumu seçildi.
Sadece ülkemizde değil Tayvan, İran, Haiti, Hindistan gibi birçok ülkelerde de operasyona katılarak hayat kurtarmaya devam etti.
81 ilde Zarar Azaltma ve Toplum Bilinçlendirme çalışmaları yaparak halkı afetlere karşı eğittiler ve çeşitli eğitimlere halen devam ediyor.
AKUT’un bir de spor kulübü var. Sürekli olarak kendilerini geliştiren ve eğiten dinamik bir birim olmaları ekibin bu sporcu kimliklerinden de geliyor diye düşünüyorum. Eğitimlerinde önceliği çocuklara veriyor.
Türkiye ’nin dört bir yanında öğrencilere deprem ve afet eğitimi vererek geleceğin bilinçli ebeveynlerini yetiştirmek katkı sağlıyor.

DEPREM ÖNCESİNDE NELER YAPMALI?

Unutkanlığımızla ünlü bir toplum olduğumuz için acılarımızın yükü hafiflediğinde temkinli olma konusunda hep tembel kalıyoruz. Sevdiklerinizi, kendinizi tüm kötü tecrübelerden korumak için önce bilinçli olmak gerektiğini yeniden hatırlatmak isterim. Yapacaklarımızı yarına ertelememek adına Türkiye’nin gerçeklerinden olan depremle yaşamayı öğrenmeli, yaşam alanlarımızda önlemlerimizi bugünden oluşturmamız gerekmektedir. Aşağıdaki küçük, önemsiz gibi görünen önlemler yakında olabilecek depremden sizi belkide koruyacak ve hayatta kalmanızı sağlayacak çalışmalardır.

Afet sonrasında ihtiyacınız olacak acil durum çantanızı bugünden hazırlayın. (İçinde su,kolay bozulmayacak yiyecek,pil,fener,battaniye,kullandığınız ilaçlar,kalem kağıt, düdük, bebekler için özel mama,eşya önemli telefonlarınızın olmasına dikkat edin)

Binanızın inşaat standartlarına uygunluğunu kontrol ettirin.

Depremle ilgili ailenizi özellikle çocuklarınızı bilinçlendirin, deprem kaçış planını oluşturun.

Eşyalarınızı olabildiğince duvara sabitleyin.

Semtinizdeki afet sonrası toplanma yerlerini öğrenin.

Deprem sonrasında kayıplarınızı azaltmak için işyerinizi, eşyalarınızı sigorta ettirin.

DEPREM ANINDA NE YAPMALI?

Deprem esnasında sert ve sağlam nesnelerin yayındakı boşluğa yatarak, yanına yattığınız sert nesneye tutunun ayaklarınızı karnınıza doğru çekin ve başınızı korumaya çalışın.

Dışarıya çıkmaya çalışmayın

Pencerelerden uzak durun, balkon ve çatılara çıkmayın.

Soba, şömine gibi yanıcı kaynakları söndürün.

Dışarıdaysanız ağaç, bina ve elektrik direklerinden uzak durmaya çalışın.

En kötü senaryo; enkaz altında kalırsanız sakin olmaya çalışın, enerjinizin bitmemesi için yardım çağrılarınızı aralıklarla yapın!

1470
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.