Mahmure

“Kieslowski Hakkında Her Şey” İstanbul Modern Sinema’da

Güncellenme tarihi: 10.02.2014 12:21
6- 23 Şubat tarihleri arasında gösterilecek “Kieslowski Hakkında Her Şey” programı Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en geniş retrospektifi olma özelliğini taşıyor...

İstanbul Modern Sinema, “sinemanın şairi” olarak anılan; kendine özgü anlatımı, detaycı üslubu, yalın insan eleştirisi ve ince sinematografisiyle dünya sinemasına çok önemli başyapıtlar kazandıran Polonyalı yönetmen Krzysztof Kieslowski’nin Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en geniş retrospektifini sunuyor.

6- 23 Şubat tarihleri arasında gösterilecek “Kieslowski Hakkında Her Şey” programında film gösterimlerinin yanı sıra Kieslowski sineması üzerine bir söyleşi de gerçekleşecek. 6 Şubat Perşembe saat 19.30 yapılacak söyleşiye yönetmenle birçok filminde çalışan görüntü yönetmeni Jacek Petrycki, Kieslowski’nin kızı Marta Hryniak ve yönetmenin sineması üzerine kitaplar yayınlamış “Kieslowski uzmanı” gazeteci-yazar Alain Martin katılacak.

“Kieslowski Hakkında Her Şey” programında Polonyalı ünlü yönetmenin 23 kısa metraj filmiyle birlikte 24 uzun metrajının yanında, Kieslowski sineması üzerine bir belgesel gösterime sunulacak. Yönetmenin retrospektif kapsamında gösterilecek filmleri arasında Polonya gerçekliğini yansıtan, tesadüf ve zorunluluk arasındaki ilişkiyi zorlayan, Üç Renk üçlemenin muştusu, Rastlantının Böylesi (Sliding Doors, 1998) filminin de esin kaynağı olarak yeniden gündeme gelen Kör Talih (1987); aşkın ne olduğuna dair çarpıcı bir öykü olan Aşk Üzerine Bir Film (1988); yönetmenin son projesi Üç Renk filmlerini hem ruh hem de sinema dili olarak etkileyen, 10 bölümlük ve her biri bir saatlik olan Dekalog serisi; Cannes Film Festivali’nde Irene Jacob’a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran Veronique’in İkili Yaşamı (1991); Juliet Binoche’un başrolünü üstlendiği Üç Renk: Mavi (1993); Üç Renk: Beyaz (1994) ve yine Irene Jacob’un Jean-Louis Trintignant ile başrolünü paylaştığı Üç Renk: Kırmızı (1994) yer alıyor.

Maria Zmarz-Koczanowicz’in yönetmenliğini üstlendiği 2005 yapımı Hâlâ Hayatta: Krzysztof Kieslowski Üzerine Bir Film başlıklı belgesel ise, Polonyalı yönetmenin yaşamına ve sanatına dair samimi bir portre aktarıyor. Film, Kieslowski’nin kariyerinin başındaki belgesellerden Dekalog serisine uzanan 50 filmlik filmografisinden seçilmiş kliplerin yanında Wim Wenders, Agnieszka Holland, Juliette Binoche gibi arkadaşlarının paylaştığı anıları da içeriyor.

Program şöyle:

http://www.istanbulmodern.org/pic_lib/bigSize/icerikler/1311/kieslowski_poster_prg_1311_5772235.jpg

3848
Ece Saçar hakkında daha fazla bilgi için
/ ecesacar.com/
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.