Mahmure

9. Contemporary Istanbul 13-16 Kasım'da Lütfi Kırdar'da

Güncellenme tarihi: 14.11.2014 12:27
Contemporary Istanbul, Avrupa, Balkanlar, Orta Doğu ve Uzak Doğu’nun çağdaş sanatını Istanbul’a getiriyor.

9. Contemporary Istanbul sanat fuarı, 13-16 Kasım 2014 tarihlerinde 520 sanatçı, 23 ülkeden 108 çağdaş sanat galerisi ile beraber 70.000’den fazla ziyaretçiyi İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ve İstanbul Kongre Merkezi’nde buluşturuyor. Contemporary Istanbul, Avrupa, Balkanlar, Orta Doğu ve Uzak Doğu’nun çağdaş sanatını Istanbul’a getiriyor.
Fuarın bu seneki katılımcı galerileri arasında Galerie Lelong (Paris), Marlborough Galleries (New York), Rampa Istanbul (İstanbul), Emmanuel Fremin (New York), Galerie Javier Lopez (Madrid), Kashya Hildebrand Gallery (Londra), Galerie Kornfeld (Berlin), Galeri Nev (İstanbul), Heis Gallery (Fukuoka-Japonya), Galeria Pilar Serra, Barbara Paci Art Gallery (Roma), Dirimart (İstanbul), Galeri Zilberman (Istanbul), Andipa Gallery (New York) ve yakında Istanbul’a da açacağı mekan ile Galleria Russo (Roma) yer alıyor.

Ayrıca bu seneye özel olarak, Lütfi Kırdar Rumeli Salonu B Katı yeni ve yükselen galerilere ayrılıyor. Öktem&Aykut Gallery, Mixer, Art Nivo, Red Art Istanbul, Armaggan Art&Design Gallery, Galeri Miz, Nasui Collection & Gallery, Art350, Gaia Gallery, contemporaryerbil, Cep Gallery katılımcı galeriler arasında yer alıyor.

Fuarda, Plugin Yeni Medya bölümü ile de çağdaş sanat dünyasındaki yepyeni ve yenilikçi gelişmeleri takip etme fırsatı yakalanıyor. Plugin Istanbul ile Contemporary Istanbul, çağımızın ötesine giderek ziyaretçileri geleceğe yollamayı amaçlıyor. Plugin Istanbul’un bu seneki katılımcı galerileri: Galerie AKINCI, DAM GALLERY, URAStudio, Yellow Peril Gallery, Sedition, Kasa Galeri, Galeri MCRD, Musion Eyeliner, NOHlab, videobrasil, MOCC, Perte de Signal, Space Invaders, Zimoun Studios, Epitome, Ouchhh, Kurye video ve Wiz.

Contemporary Istanbul, sanat edisyonlarının, çoklu sanatların farklı formatlarının, kavramsal boyutlarının sunulduğu, tartışıldığı ve paylaşıldığı yeni girişimi CI Editions’ı ilk defa Istanbul Kongre Merkezi’nde sunuyor. Sınırlı sayıda üretilen özel edisyonların yaygın dağıtımını sağlayacak olan CI Editions, sanatın daha geniş bir izleyici kitlesiyle ve yeni sanatseverler ile buluşmasında alternatif bir kanal yaratıyor.

Contemporary Istanbul İcra Kurulu üyesi Paul McMillen’ın önderliğinde yürütülen CI Editions, geleneksel baskı edisyonları fikrinden çok daha öteye geçiyor. Baskı (litografi, ipek baskı, dijital baskı) sanatçı kitabı, fotoğraf, video, heykel/obje, neon, ses ve diğer çeşitli alanlarda üretilen sınırlı edisyonların bir sanat eseri olduğunu açıklıyor.

Mustafa Horasan, Hale Tenger, Buğra Erol, Fırat Engin, Orhan Cem Çetin, Ali Emir Tapan, Ardan Özmenoğlu, Ahmet Polat, Erdoğan Zümrütoğlu, Gözde Türkkan, Book Lab, Seçkin Pirim, Ahmet Duru, Selçuk Ceylan, Sıtkı Kösemen, Özlem Günyol ve Mustafa Kunt CI Editions’a özel sanat edisyonları üretecek sanatçılar.

CI Dialogues konferans programı 2014 yılında da güncel sanatın uluslararası fikir liderlerini tartışma ve konuşmalar ile bir araya getiriyor. CI Dialogues konferans programı, 12 Kasım akşamı, Mehmet Güleryüz ve Levent Çalıkoğlu ile Li Xin ve Philippe Piguet’nin açılış konuşmaları ile başlıyor ve öne çıkan konuşmacılar arasında 14 Kasım Cuma günü konuşacak olan Sotheby’s Yönetim Kurulu Başkanı Robin Woodhead gibi sanat dünyasının önemli isimleri yer alıyor.

Plug-in Istanbul Yeni Medya Bölümü ve konuk ülke Çin’in de tartışmalar arasında yer alacağı konferans programının teması “The Other Art. Alternatives. Choices. Options” oluyor. Fuar alanında yapılacak konferansta “Koleksiyonerliğin Geleceği”, “Çağdaş Sanatın Bugünü ve Yarını‘’, “Ses Sanatı” ve “Yarının Fuarı” gibi konuların bulunduğu 14 oturum gerçekleşecek. Sotheby’s International Yönetim Kurulu Başkanı Robin Woodhead, Christie Hong Kong Çağdaş Sanat Müzayede Müdürü Lauré Raibaut, Artnet Kıdemli Başkan Yardımcısı Roxanna Zarnegar, Loop Sanat Fuar Direktörü Emilio Alvatre, 65 CI Dialogues katılımcı konuşmacısı arasında yer alıyor.

Fuarda daha birçok yenilik var. Ayrıca, Artwalk Istanbul, Contemporary Istanbul 2014'ün resmi sanat rehberi olarak fuar boyunca izleyicilere fuarı gezdiriyor olacak. Fuar boyunca günde üç kere, saat 12:00, 14:30 ve 17:00'de gerçekleştirilecek olan turlara katılabilir, info ve bilet masasının yanındaki Artwalk Istanbul standından biletinizi alıp önceden kayıt yaptırabilirsiniz.

1988
Ece Saçar hakkında daha fazla bilgi için
/ ecesacar.com/
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.