Mahmure

Sıcakta Çalışana Siesta Önerisi!

Sıcakta Çalışana Siesta Önerisi!

Hava sıcaklığının yaz aylarında her geçen yıl artmasının herkesi olumsuz yönde etkilediği, birçok Akdeniz ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de siesta (uzun öğle tatili) uygulamasına başlanması gerektiği bildirildi.

Uzmanlar, sinir sistemi hastalıklarının birçoğunun vücut ısısını ayarlayan sistemin (termoregülatör) bozulmasından kaynaklandığını kaydetti. Sıcak ya da güneş çarpmasına bağlı termoregülatör bozukluklarının genellikle vücutta ısının artmasıyla ortaya çıktığını belirten uzmanlar, vücudun normal ısı olan 37 dereceden 41 derecenin üstüne çıkması, santral sinir sistemi değişiklikleri ve kuru derinin, sıcak çarpmasının en önemli üç belirtisi olduğunu bildirdi.

Özellikle yaşlılar, şişman kişiler, şeker, kalp ve tansiyon hastaları ile çocukları etkileyen güneş çarpmasının uyuklama, baş ağrısı, kalp çarpıntısı, tansiyon düşüklüğü gibi belirtilerle ortaya çıktığını dile getiren uzmanlar, şöyle devam etti:

''Sıcak çarpması, bilinç kaybı, kas krampları, koordinasyon bozukluğu, yarı koma ve koma, katarakt, idrar azalması, beyin kanamaları gibi çok ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Son yıllarda yaz aylarındaki sıcaklığın her geçen yıl artması, dünyanın ısınması risk grubundaki kişi sayısını artırıyor. Sıcaklardaki anormal artışlar, sadece yaşlı ve çocukları değil, her yaş grubunu olumsuz etkiliyor. (Bana bir şey olmaz) düşüncesiyle kavurucu sıcaklara aldırış etmeyen gençler, askerler, inşaat ustaları gibi öğle sıcağında çalışmak zorunda olanlar, bürolarında yeteri kadar sıcaktan korunamayanlar, hangi yaş grubundan olursa olsun vücut ısısını ayarlayan sistemin bozulma riski ile karşı karşıyla kalıyor.''

Uzmanlar, özellikle bu yıl aşırı sıcaklardan etkilenerek hastanelerine gelen hasta sayısında da önemli artış kaydedildiğini belirterek, şunları söyledi:

''Özellikle Akdeniz'e kıyı ülkelerde yıllardan beri uzun öğle tatili (siesta) uygulanıyor. Ülkemizde de artık siesta uygulamasına başlanmalı. Aşırı sıcakların sadece Akdeniz sahil şeridi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında her bölgede risk unsuru taşıdığı gözden kaçırılmamalı. Devlet yetkilileri, en kısa süre içinde saat 12.00 ile 15.00 arası tatil uygulaması başlatarak, mesai kaybını akşam saatlerine yaymalı. Böylelikle işyerlerinden çok daha yüksek verim alınabilir.''
Yayın tarihi: 06.08.2001
257
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.