Mahmure

Sertab Erener: "Sadece sahnede başkalaşıyorum"

Sertab Erener: "Sadece sahnede başkalaşıyorum"

Sezen Aksu onun sesini ilk kez bir barda duyduğunda "kim bu sesin sahibi" diyerek oturduğu yerden kalkmış. Hemen orada da kendisine "benimle çalış" diye teklif götürmüş.

Güncellenme tarihi:
sertap

Sertab Erener, bugün Türk pop müziğinin en iyi seslerinden biri. On albüm, ünlü seslerle düetler, Eurovision birinciliği... Onu yoğun konser trafiğinde sıkıştırdık. Geri çevirmedi; sorularımızı yanıtladı.

"Bu Böyle" yeni çıktı. Nasıl bir konser maratonu sizi bekliyor? Yeni projeler var mı?

Bu yaz boyunca farklı illerde on beşe yakın konser vereceğim. Yoğun bir dönem beni bekliyor ama single beğenildiği için de sanırım gayet keyifli olacak bu konserler.

"Konser öncesi-Konser sonrası" Sertab'da neler değişir?

Ben sadece sahnede başkalaşıyorum hayatın içinde. Başka bir kimya ve konsantre bir oluş hali bu. "Şimdi" de olmak ve bir çeşit meditasyon... Daha sonra, konser bitince bir süre daha (ve adrenalinin katkılarıyla bir çeşit ağrı kesici bu) devam ediyor o hal, sonra yeniden fikirler düşünceler projeler kaygılar aklınıza gelince normal hayata dönüyorsunuz.

"Aşk seni bulabilir de," diyorsunuz son şarkınızda. Tuzaklara gelenler ya da bulamayanlar için önerileriniz var mı?

Aşk bizi bulabilir; ama biz neyi aradığımızı ya da ne istediğimizi bilirsek tabi!

Sizce de aşk geçici bir duygu mu? Geçmeden kalması için neler yapılabilir?

Aşk kelimesi size ne anlatıyor bilmiyorum ama benim için hiç geçici bir duygu değil. Kalıcı ve çok önemli bir duygu.


YURTDIŞI KONSERLERİM PR AMAÇLI DEĞİL

Yurtdışında çok konser verdiğinizi biliyoruz ama yine de çok haberdar olamıyoruz. Bunun belli bir nedeni var mı?

Yurtdışındaki albümü ve konserleri Türkiye'de PR amaçlı kullanmak istemiyoruz. Gerçekten ilgilenenler, kolaylıkla her türlü bilgiye ulaşabilirler ne de olsa. İnternet bu anlamda her türlü kolaylığı ve imkanı sağlıyor.

89-90 yıllarında Eurovision Şarkı Yarışması'na elemelerde seçilmemişsiniz, sonrasında ise harika albümlerin yanı sıra birinci de oldunuz aynı yarışmada. Bu yarışma, ya da benzerleri, tam olarak 'ne ister' bir sanatçıdan? Neyin gücü ön plana çıkarır bir insanı?

Kendine güven, deneyim ve inat... Bu üçü olmadan insan hiçbir şekilde varolamaz, buna inanıyorum.


ÇOCUKLUK EN DEĞERLİ HAZİNE

"Bir minicik kız çocuğu bak, duruyor orada hala," diyordunuz bir şarkınızda. Çocukluktan vazgeçmediğimizde mutluluğu garantiler miyiz?

İnsan çocukluğundan vazgeçtiriliyor büyürken, maalesef. Korkular ve inançlarla kirletiyoruz benliğimizi ve tabi ki mutluluğumuzu da. Ya onu sonsuza kadar bulamıyoruz ya da kalan ömrümüzü bulmak için harcıyoruz.


SIRADA BİR SINGLE DAHA VAR

"Bu Böyle"den sonra albüm yapmaktan vazgeçip sadece single çıkarmayı düşünüyor musunuz?


Bu yıl içinde bir single daha çıkarıp yeni yılla birlikte bir albüm çıkarmayı planlıyorum. Şimdilik projelerim bu kadar!

Peki internet siteniz üzerinden şarkılarınızı yayınlamak gibi bir düşünceniz var mı? Yoksa CD olmadan asla, mı?

Bence her iki yöntem de olabilir. Birini seçmek doğru değil. Gelişen teknolojik dünyaya ayak uydurmak en temel koşul.

Aileniz ve özellikle de Serdar Erener sizin için çok değerli. Ayrıca, ağabeyinizle olan ilişkiniz çok gözler önünde. Ailenizden bu kadar yaratıcı iki kardeşin çıkması sadece tesadüf mü?

Bu soruya cevap veremeyeceğim çünkü bilmiyorum!..


MEŞHUR DEĞİL, NORMAL BİR HALAYIM

Serdar Erener'in iki çocuğu var. Sizin onlarla ilişkiniz nasıl? Annelikle ilgili soruları da sevmediğinizi biliyorum; hiç olmazsa yeğenlerinizle ilgili soru sormak istiyorum. Lütfen cevaplayın!.. Nasıl bir halasınız?

Hem Emine hem de Ali Ömer ile aram çok iyi. Meşhur bir hala olmak yerine, daha derin bir ilişki kurmak benim için önemli olan.


TWITTER'DAKİ SERTAB BENİM!

Twitter, Friendfeed'de olmak size keyif veriyor mu? Oradaki Sertab, gerçekten siz misiniz?

Evet, tabi ki benim!.. Ve çok da keyif alıyorum. Zaman buldukça günlük olayları anında paylaşabilmek hem çok güzel hem de çok eğlenceli.

İNTERNETİ ÇOK ÖNEMSİYORUM

Güzel bir siteniz var; www.sertab.com. İnteraktif ağlarda yer alan az sanatçıdan birisiniz. Online dünyanın gücünü nasıl tanımlıyorsunuz?

Yeni dünya düzeninde insanlarla iletişimin en hızlısı ve aracısız olanı, internet. Bu yüzden gerçekten önemsiyorum ve yer almaktan keyif alıyorum.

Özge ERCAN / www.yenibiris.com

Yayın tarihi: 05.08.2009
1075
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.