Mahmure

Kariyer Planı

Kariyer Planı

Kariyer planı yaparken en önemli aşama, hedeflerinizi belirlemek, kendinizi tanımak, <br/>geleceğinize yönelik ufakta olsa planlar yapmaya başlamaktır.

Kendinize çizdiğiniz kariyer planınızda belki birkaç yıl çocuk ya da evliliğe yer olmayabilir, hazır mısınız? Belli bir süre iş hayatınız için herşeyi göze almaya, yarı yolda pişman olmadan, umutsuzluğa düşmeden ve yenilmeden tüm enerjinizi, planlarınızı belirli bir konuma gelmek için yapmaya hazır mısınız?

Unutmayın kariyer planı yaparken en önemli faktörlerden biri sevdiğiniz işi bilmek, yetenek, bilgi ve becerilerinizi bu yönde geliştirerek, kendinize bu yolda yeni adımlar çizmektir.


Kariyer Planı

Kariyer planınızı yaptıysanız sizin için nelerin öncelikli olduğunu da biliyorsunuz demektir. Kariyer planınızda en önemli unsur çok para kazanacağınız bir işi yapmak mı, ya da sizi mutlu edecek, sevdiğiniz ve hayatınız boyunca istediğiniz bir mesleğe yönelmek mi? Bu kararı verirken de paranın sizin hayatınızda ne kadar önem taşıdığını bilmeniz gerekiyor. Para bir yere kadar yaşamak ve gelecek için insan hayatında gerekli bir yer tutuyor. Fakat daha ilerisi, daha fazlası size bağlı oluyor, paranın hayatınızdaki yeri ve önemi size kalıyor.

Gelecek ve hedeflerinizle ilgili planlarınızı yaptıktan sonra sıra sektör belirlemeye geliyor. Hangi sektörler ve firmalarda gelecek olduğunu ve bunlardan hangilerinin size uygun olabileceğini tespit etmelisiniz. Tabii bunu yaparken niteliklerinizi, bilgi ve becerilerinizi göz önünde bulundurarak, kişiliğinize ve potansiyelinize uygun doğru sektörü ve doğru mesleği seçmelisiniz.

Özellikle içinde bulunduğumuz kriz döneminde toplumsal gerçeklerden, ülke gerçeklerine ve dünyada yeniden yapılanan ekonomik, siyasal gerçeklere kadar duyarlı olmak, yerinizi doğru saptamak, gidenin ve gelmekte olanın farkında olmak zorunda olduğunuzu unutmayın.

Size uygun sektörü belirledikten sonra ise eksi ve artılarınızı belirleyerek, kendinizi sizin için uygun olan pozisyonlara hazırlamanız gerekiyor. Hedeflediğiniz iş için güçlü ve zayıf yanlarınızı belirleyerek, kendinizi daha iyisi için geliştirmeye başlayın. Bilmediğiniz çok şey olabilir ama öğrenemeyeceğiniz hiçbirşey yoktur. Planlı ve programlı bir yol çizdikten sonra kariyer planınızda ilerlememeniz için hiçbir sebep yoktur. Kariyer planında yol alırken, kim olduğunuzu, yaptığınız işte iyi olmak için neler yapmanız gerektiğini, sektörde ilerde kendinizi nerede görmek istediğinizi biliyor olmanız gerekir. Kariyer planınızda en önemli takip etmeniz gereken bölüm, kariyer hedeflerinizdir. Bu bölüm size yalnış yolda olup olmadığınızı zaman içinde gösterecektir.

Size uygun sektörü belirledikten sonra, sektördeki uzmanlarla konuşabilir, bu sektörde başarılarını kanıtlamış, size örnek olabilecek insanları gözlemleyebilirsiniz. Öncelikle ilgili sektör ve belli başlı firmalar ile ilgili detaylı bilgi edinmelisiniz, daha sonra tanıdıklarınız veya onlar aracılığıyla başkalarıyla görüşmekte büyük fayda vardır.
Yayın tarihi: 04.05.2001
1738
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.