Mahmure

İş Yerinde Dinleyebileceğiniz Müzikler

İş Yerinde Dinleyebileceğiniz Müzikler

Yenibiris.com'a göre iş yerinde müzik dinlemek çalışanların daha mutlu olmasını sağlıyor. Ofisteki morali ve yaratıcılığı artırıyor...

Güncellenme tarihi:

Yüzlerce ofiste araştırma yapan ve müziğin stres giderdiğini ve konsantrasyonu artırdığını tespit eden iş yerinde müzik konusunda uzman Dr. Anneli Haake ile işbirliği yapan Spotify'ın araştırmasına göre, çalışanların üçte birinden fazlası (%36) müziğin çalışanların günü atlatmalarına yardımcı olduğunu söylerken beşte biri (%20) müzik dinlemenin "sıkıcı" işlerinden hoş bir kaçış olduğunu ifade ediyor.Düşük çeneli iş arkadaşlarından gelen gürültüyü bastırmak için:

Do I Wanna Know? – Arctic Monkeys

Dr. Haake'ye göre: "Konsantrasyonu artırmak ve ofisteki dikkat dağınıklığını azaltmak için birkaç farklı enstrüman kullanan ve dengeli bir sesi ve temposu olan bir müzik seçin."Motivasyon için:

We Can’t Stop – Miley Cyrus

Dr. Haake'ye göre: "Müziği motivasyon veya hayal kurmayı durdurmak için kullanmak istiyorsanız hoşunuza giden ve sizi mutlu eden bir şey seçin - ritmik, hareketli veya dinamik bir şey.
"Konsantrasyon için:

Drunk in Love – Beyoncé

Dr. Haake'ye göre: "Dikkati kolay dağılanlar, daha az dikkat dağınıklığı için iyi bildikleri bir parçayı dinlemelidir."Canlandırıcı bir şeyler istediğinizde:

Get Lucky – Daft Punk ft. PharrellDr. Haake'ye göre: "Çok çalıştıktan sonra üç dakikalığına en sevdiğiniz parçayla kendinizi ödüllendirin. Sandalyenizden kalkın ve stresi azaltmada hayati önem taşıyan endorfin salgısını artırmak için kan akışınızı hızlandırmak üzere biraz dans edin."

Spotify'ın Küresel İletişim Başkan Yardımcısı Angela Watts ise şunları söylüyor: "Ofiste enerjimizi muhafaza etmek için ortak çalışmaya dayalı Spotify çalma listeleri kullanıyoruz - böylece herkes kendi gizli keyfiyle katkıda bulunabiliyor ve kimse gösteri müziklerine duydukları aşk yüzünden eleştiri oklarının hedefi olmuyor. Bu araştırmada özellikle ilginç olan nokta ise iş yerinde müzik dinlemeye karşı tutumların değişmesi - eskiden insanlar ofiste müzik çalındığında ters ters bakarken artık müziğin sadece morali yükseltmekle kalmadığı, yaratıcılık ve üretkenliği de artırdığı kanıtlandı."

Dr. Haake de şunları ekliyor: "Bu çalışmada benim açımdan gerçekten ilgi çekici nokta, dinleyicilerin kendi müzik ihtiyaçlarını iş yerindeki taleplerle dengeleme şekliydi. İnsanlar başkalarını rahatsız etmemeye veya müşterilerin önünde profesyonelce olmayan bir şekilde görünmemeye çok dikkat ediyorlar. Kendi müziğini dinlemenin insanları gerçekten mutlu ettiğini biliyoruz - mutlu bir çalışan ise büyük ihtimalle daha üretken bir çalışan olacaktır."

Yayın tarihi: 10.04.2014
1205
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.