Mahmure

İş hastalıklarına dikkat!

İş hastalıklarına dikkat!

Masabaşında çalışan kişilerin sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Bunun sonucu olarak da birçok yeni meslek hastalığı ortaya çıkıyor...

Özellikle bilgisayar başında bütün gün oturanlar, hareketsizlik, stres ve yoğun iş temposu nedeniyle boyun ve omuz ağrıları, kas sıkışmaları ve kireçlenme sorunları yaşayabiliyor. Bu etkilerinden korunmak istiyorsanız, işte size önerilerimiz:

Kan akışını arttırmak için, çalışmaya başlamadan önce, el, kol ve omuzlarınızdaki kaslarınızı çalıştıracak egzersizler yapın.

Çalışma alanınızı, sizi en çok rahat ettirebilecek hale getirin. İş yaparken hareketlerinizi kısıtlayacak, sizi rahatsız edecek engelleri ortadan kaldırın.

Çalışırken, oturma şeklinize dikkat edin. Klavye ve fare kullanımı sırasında ellerin ve bileklerin uygunsuz yerleştirilmesi ve bilgisayar ve parçalarının yanlış yükseklik veya kurulumda olması, zamanla çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Bilgisayar başında geçireceğiniz zamanı bölümlere ayırmaya çalışın.

Bilgisayar kullanırken, en fazla yarım saatte bir, birkaç dakikalık aralar verin. Kollarınızı, omuzlarınızı, boynunuzu ve sırtınızı esnetecek hareketleri düzenli olarak yapmayı ihmal etmeyin.

Ağrıya hissettiğinizde mutlaka çalışmayı bırakın. Şunu unutmayın rahatsızlık geliştikten sonra yaşıyacağınız iş kaybı, ağrı veya zorlanma anında vereceğiniz aradan çok daha uzun olacaktır.
Yayın tarihi: 30.08.2003
233
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.