Mahmure

Güneye gidenler için lezzet önerileri

Güneye gidenler için lezzet önerileri

Marmaris dolaylarına yolunuz düşecek olursa bu lezzet duraklarına uğramadan geçmeyin...

Güncellenme tarihi:

Teneke Tavuk ‘Çardak altında ziyafet'

Marmaris’i geçer geçmez, Datça yolu üzerinde... Yarım saat bekliyorsunuz. Teneke bir kaba, tavuk dik şekilde saplanıyor, altında sebzelerle birlikte pişiriliyor. Bulgur pilavı da unutulmamalı. Bir tam tavuk, sebzeler, istendiği kadar bulgur pilavı ve salata... 3-4 kişilik bu sofra, 40 lira... Çok iyi eğitimli genç bir karı-koca, İstanbul’dan sıkılıp buraya kaçmış. Kadın, “Oscar ve Çilek Kokulu Kız” çocuk kitabının yazarı Şafak Uysal. Şimdi mutfakta eşiyle birlikte,
mutlu mutlu tavuk pişiriyor. Yoldan geçerken uğrayacak misafirler için çardak altındaki masaları kuruyor.

Deniz Kızı ‘En iyi deniz mahsulleri burada’

Bakın yine iddialı bir laf etmek üzereyim! Doğma büyüme İzmirli ve hayattaki en büyük zevkleri arasında seyahat ve yemek olan biri olarak, bir konuda tevazu göstermek niyetinde değilim: Ege mutfağı... Sadece ülkenizden söz etmiyorum. Denize kıyısı olan her yer benim için cazibe merkezidir. Avrupa’da da Akdeniz’e kıyısı olan her köyü gezmeye ve yemeklerinin tadına bakmaya gayret ederim. İtalya ve Yunanistan’ın genel olarak deniz mahsullerinde çok iyi olduğunu belirtmeliyim. Her yanımız denizlerle çevrili olduğu halde, nedense deniz mahsülleri konusunda ülke mutfağımız, mangalda balıktan ileri gitmiyor.

Ama öyle bir yer keşfettim ki bırakın Türkiye’yi dünyada benzeri yok. En yumuşak ahtapot mu? Orada. En çıtır kalamar mı? Orada. En kütür karides mi? Yine orada. Açıkçası, artık başka yerde, bu saydıklarımı nasıl yerim bilmiyorum. Sanırım yolum düştükçe değil, ne yapıp edip yolumu düşüreceğim bir yer keşfettim: Deniz Kızı... Marmaris’e yakın, Bozburun’un komşusu, Söğüt köyündeki, denize sıfır bu mekanda, yemekten önce yüzmenin keyfi de ayrı. Yemekten sonra yüzmeyi hesaba katmayın, çünkü buna haliniz kalmayacak. Tekrar ediyorum, eşsiz deniz mahsülleri yemek istiyorsanız, direksiyonu Söğüt köyüne kırmanız yeterli. Deniz Kızı lokantası sizi bekliyor. Şimdiden “Afiyet olsun.”

Losta Baklava ‘Köklü bir mekan’

Marmaris’e yakın Selimiye köyünde, bir ev baklavacısı. Selimiye köyünün adı uzun yıllar Losta olarak kullanılmış. “Losta Baklava” da adını köyünden almış. Eski ve köklü bir mekan. Baklavası inanılmaz lezzetli. Her şey cevizli. Özellikle, çıtır çıtır yuvarlak sarmalardan almanızı tavsiye ederim.

Sultan Sofrası ‘Etli yaprak dolmasını tadın’

Bodrum havaalanına gelir de aç olursanız mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Havaalanından, Bodrum’a giderken, yol üzerinde ve alana çok yakın. Güllük tabelasını geçince, sağda. Bir aile işletmesi... Anne yemekleri yapıyor, kızlar servisi... Eve sipariş de mümkün... Mekanın müdavimleri arasında içli köfteleri alıp, dondurucuya atanlar çok. Ben etli yaprak sarmasına bayıldım. Aklınızda olsun...

Berna Laçin

Yayın tarihi: 06.08.2013
1687
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.