Mahmure

Firarperest

Firarperest

Elif Şafak, firarperest'i şöyle tanıtıyor; "Öteden beri romanlarımı okuyan okurlara da, yazılarımla yeni tanışanlara da hitap eden bir seçki. Hayata, hayallere, hikayelere, yalnızlıklara, aşka ve insanlığa dair seçme yazılar."

Firarperest
Arka Kapak

İnsan ki eşrefi mahlukattır, içindeki semavi özü keşfetmekle yükümlüdür. Çıkacaksın yollara, kendine doğru git gidebildiğin kadar. Keşif boynumuzun borcudur. Kendimizi keşfetmek, aşkı keşfetmek, dünyayı keşfetmek, Öteki'ni keşfetmek...
(...)
Çakılı kalmamak sırf alışkanlıklardan ötürü demir attığın koylara. Çıkmak oralardan, geçmek dalgakıranların beri tarafına, bilmediğin memleketlere varmak, tatmadığın yemekler yemek, sözlerini anlamadığın şarkılarla içlenmek, risk almak, dağılmak ve parçalanmak ve hasret çekmek buram buram, gurbetin tadına bakmak ve kendini yabancının gözünden görmek, şaşırmak yeniden, şaşırmak bir çocuk gibi dünyanın hallerine, çeşitliliğine, güzelliğine, acımasızlıklarına... şaşırmak ölene kadar... şaşırma kabiliyetini hiç yitirmemek... budur son tahlilde Âdemoğullarına, Havvakızlarına kendilerini keşfettirten serüven.


Yazar: Elif Şafak
Yayın tarihi: 07.09.2011
461
dahafazlası
YORUMLAR

kesinlikle süperrr..

'!! PROKLİNAM !!' 26.02.2011 12:35:07

arkadaşlar elma farklı portakal farklıdır at gözlükleri ile bakmayın çok farklı tabiki kitaplarda öyledir.hepsi aynı olsa zaten kitap diye bişey olmazdı ..çok samimi içten yazılmış bir denemeler kitabı diye düşünüyorum.

gamze hisarkaya 06.01.2011 16:53:02

daa önce elif şafak'ın aşk isimli kitabını okumuştum. bu kitabınında en az onun kadar ii olacağını düşünmüştüm. maalesef yanılmışım. fikrimce oldukça başarısız bir kitap, yalnızca sonunu görebiliyim diye okudum. yoksa ilk birkaç sayfa sonu fırlatıp atılacak bir kitap bu... kimseye tavsiye etmiyorum... hepimizin bildiği şeylerin yazıya dökülmüş hali buradaki yazılanlar... aşkla mukayese edilerek alınırsa, hata yapar, büyük bir hayal kırıklığı yaşarsınız... okuyucuyu bağlayamıyor kitap....

funda arslan 28.12.2010 09:41:45
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.