Mahmure

Erken Uyanmak İstiyorsanız Bunları Yapın !

Erken Uyanmak İstiyorsanız Bunları Yapın !

Erken uyanmak çoğu kişi için bir zorunluluk. Ancak yaratıcılık ve sağlık açısından oldukça faydalı. Siz de erken uyanmakta zorlanıyorsanız tavsiyelerimizi uyguladığınızda o kadar da zor olmadığını anlayacaksınız.

UYKUNUZU ALIN

Sabahları erken uyanmanın ilk kuralı iyi bir gece uykusu almaktan geçiyor. Bunun için de uyanmanız gereken saatten en az 7.5-8 saat öncesinde yatağınızda olmayı alışkanlık haline getirin.

ODANIZIN KARANLIK OLMASINI SAĞLAYIN

Unutmayın, ne kadar karanlık bir ortamda uyursanız, o kadar dinç ve dinlenmiş olarak kalkarsınız. Bu sebepten odanızdaki tüm aydınlatıcıları kapatmaya ve bu şekilde uyumaya özen gösterin.

KÜÇÜK ADIMLARLA BAŞLAYIN

Genellikle geç saatlerde uyanmayı alışkanlık haline getirmiş birisi için bir anda sabahları erken uyanmaya çalışmak başlangıçta oldukça zorlayıcı olacaktır. Bu sebeple öncelikle her hafta 15 dakika daha erken uyanmayı deneyin.

ELEKTRONiK EŞYALARDAN UZAKLAŞIN

Uyku vaktiniz geldiğinde cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi elektronik aletlerle ilişkinizi kesin, mümkünse uyuduğunuz odada bulundurmayın.

ÇALAR SAAT

Alarmınızı cep telefonuna ya da çalar saate kurabilirsiniz. Ancak buradaki önemli nokta alarmınızın yatağınızdan uzak bir noktaya konulmasıdır. Böylece alarmınızı susturmak için yatağınızdan çıkmanız gerekecektir.

UYANIR UYANMAZ SU İÇIN

Yatağınızın baş ucunda mutlaka bir bardak su bulundurun ve uyanır uyanmaz su içmeyi alışkanlık haline getirin. Sabah kalkar kalkmaz içeceğiniz su uykunuzu açacaktır.

GÜN İÇERiSiNDE KESTiRMEYIN

Gece uykunuzun kalitesini düşüren şeylerden biri de gün içerisinde yaptığınız ufak şekerlemelerdir. Bunlardan kaçınmak, gece daha iyi uyumanızı dolayısıyla sabah erken uyanmanızı sağlayacaktır.

BESLENMENiZE DIKKAT EDiN

Özellikle akşam saatlerinde uyarıcı özellikte kahve, çay, alkol gibi içecekler tüketmek gece uykuya dalmanızı zorlaştıracaktır. Aynı şekilde akşam geç saatlerde ağır yiyecekler yemek de uykunuzun kalitesini düşürerek sabah erken uyanmanızı zorlaştıracaktır.

YAKINLARINIZA SORUMLULUK VERiN

Özellikle aynı evde yaşadığınız yakınlarınıza erken uyanacağınızı söyleyin ve sizi de mutlaka uyandırmalarını isteyin. Eğer yalnız yaşıyorsanız erken uyandığını bildiğiniz arkadaşlarınızdan yardım alarak sizi erken uyandırmasını rica edebilirsiniz.

Yayın tarihi: 06.11.2018
1851
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.