Mahmure

Dişi Yusufçuklar Cinsel Tacizden Bu Yöntemle Kurtuluyorlar!

Dişi Yusufçuklar Cinsel Tacizden Bu Yöntemle Kurtuluyorlar!

İsviçre’de Zürih Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre dişi yusufçuklar çiftleşmek isteyen erkek yusufçuklardan kurtulmak için ölü taklidi yapma yeteneklerini geliştirmişler.

Güncellenme tarihi:

Zürih Üniversitesi’nde araştırmalarına devam eden yusufçuklar üzerinde uzmanlaşmış Rassim Khelifa dişi yusufçukların hayatları pahasına yaptığı bu hareketi şöyle anlatıyor:


‘’Dişi yusufçuklar, erkek yusufçuklar tarafından kovalanırken uçuşunu yere doğru hızlıca gerçekleştirip, sert bir şekilde yere çarptıktan sonra ölü taklidi yapıyor. Erkek yusufçuklar ise dişi yusufçukların başında bir süre bekledikten sonra onları yalnız bırakıyorlar. Ancak dişi yusufçuklar erkek yusufçuk ayrıldıktan sonra birdenbire yeniden uçmaya başlıyorlar.’’


Khelifa’nın 72 saatte gözlemlediği 31 dişi yusufçuktan 27’si ölü taklidi yapmış ve bunlardan 21 tanesi erkek yusufçuğu savuşturmayı başarmış.


Bunları gözlemleyen Khelifa dişi yusufçukların erkek yusufçuklardan kurtulmak için ölü taklidi yaptıklarına ikna olmuş. Aslında hızlıca yere çakılmanın dişi yusufçuklarda çok büyük bir hasara hatta ölüme bile yol açabileceği biliniyor.

Ancak Khelifa dişi yusufçukların erkek yusufçuklardan bu kadar kaçmasının sebebini bu tür erkek yusufçukların daha sonra dişisine sahip çıkmamasına, onu korumamasına bağlıyor.

 

Dişi yusufçukların böyle davranmalarının diğer nedeni ise bu türde tek bir ilişki ile döllenme sağlanabiliyor ve tekrar yaşanacak olan bir ilişki dişinin yeniden üreme sistemine zarar verebiliyor olması. Dişi yusufçuklar, içgüdüsel olarak doğacak yavrularını koruyorlar.

Yayın tarihi: 03.05.2017
88038
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.