Mahmure

CV ile Resume arasındaki fark

CV ile Resume arasındaki fark

Yurtdışında iş arayışınız varsa CV ile resume olarak bahsedilen özgeçmişe niye bu şekilde iki ayrı isim verildiğini merak ediyor olabilirsiniz. Eş anlamlı olduklarını da düşünebilirsiniz. Ancak arada fark var.

Resume olarak belirtilen özgeçmiş daha çok Amerikan tarzı özgeçmiş olarak biliniyor. CV'ye ise daha ayrıntılı bir "resume" diyebiliriz.
Bütün haftasonunuzu özgeçmiş yazarak ve yazdığınızı tekrar tekrar düzelterek geçirdiniz, fakat şimdi de "CV" yazmanız gerektiğini öğrendiniz. Sakin olun; derin bir nefes alın ve size yardımcı olacak önerilerimizi okuyun:

CV (curriculum vitae) aslında özgeçmişin başka bir adıdır. Yani, bütün yaptıklarınızı bir kenara atıp baştan yeni bir şey yazmanıza gerek yok; sadece biraz daha ayrıntı ekleyip daha önce yazdıklarınızı düzenlemeniz yeterli.

Uluslararası bir şirkete başvuruyorsanız belki de yazdığınız kısa, Amerikan tarzı özgeçmiş kabul edilecek; bir sormanızda yarar var.

ABD'de çalışacak eleman arayan Amerikan şirketleri Amerikan tarzı özgeçmiş isterler. Bu durumda CV yazmak için uğraşmayın.

Özgeçmişinizi CV'ye dönüştürün

Amerikan tarzı özgeçmişi CV'ye dönüştürmek sanıldığı kadar zor değil. Yapacağınız belli başlı değişiklikler; iş tanımlarını biraz genişletmek, kişisel bilgilerinizi eklemek ve sahip olduğunuz becerilerle deneyimin bir özetini yapmak olacak. Özgeçmişinizi gözden geçiririken şu ipuçlarını da takip edebilirsiniz:

1. CV'nizin başına adresiniz ve irtibat bilgilerinizle birlikte diğer kişisel bilgilerinizi de ekleyin. Özgeçmişe dahil edilmeyen bu bilgiler, medeni haliniz ve uyruğunuzdur.

2. "Giriş" bölümü olarak becerilerilerinizin ve kazanmış olduğunuz deneyimin bir özetini yazın. Monster.com'daki CV örneğinin Giriş bölümünde, adayın daha önce çalıştığı pozisyonlar, üstlendiği sorumluluklar, elde ettiği başarılar ve yeteneklerle ilgili genel bilgi bulunuyor. Bu bölüm, CV'nizin ilk bir iki sayfasındaki diğer ayrıntılarla birlikte daha sonraki sayfalarda bulunan ayrıntılı bilgilerin bir özeti niteliğindedir.

3. İş tanımlarınıza daha fazla ayrıntı ekleyin. Amerikan tarzında yazılmış bir özgeçmiş kısa ve özdür, fakat CV'de bu özellikler aranmaz. CV'de yaptığınız işleri ayrıntısıyla anlatmanız, özel projelerinizi, taşıdığınız sorumlulukları ve başarılarınızı açıklamanız gerekiyor.

4. Yayınladığınız eserler, yaptığını konuşmalar ve katıldığınız sertifika programlarından da ayrı bir bölümde söz edebilirsiniz. Eğer bu gibi deneyimlerin önemli olduğu bir alanda çalışıyorsanız, sahip olduğunuz vasıfları göstermeniz için özgeçmişinize böyle bir bölüm eklemeniz şarttır. Örneğin şimdiye kadar konuşmacı olarak altı konferansa katıldıysanız, bu konferansların konusunu ve yerini bildirin, hepsi için de kısa birer açıklama yazın. Aynı durum yayınladığınız eserler ve katıldığınız programlar için de geçerlidir.

5. Diğer özel becerileriniz, ilgi alanlarınız ve hobilerinizle ilgili ayrıntıları da ekleyin. Sadece kişisel ilgi alanlarınızla sınırlı kalmanıza gerek yok. Uluslararası bir şirkette başarılı olmanızı sağlayacaksa ilgi duyduğunuz diğer konuları da ayrıntılı olarak açıklayın.

Kaynak: yenibir.com

Yayın tarihi: 19.11.2003
1044
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.