Uzmanlar

Lazer Epilasyon Yaptırmadan Önce Bunlara Dikkat Edin!

Lazer Epilasyon Yaptırmadan Önce Bunlara Dikkat Edin!

Op. Dr. Bülent Cihantimur lazer epilasyon hakkında dikkat edilmesi gereken konuları anlatıyor...

lazer

Geçtiğimiz günlerde bir gazetede lazer epilasyon sonrası cildinde şiddetli ağrı ve yanma yaşayan bir kadının haberini okudum. Bacaklarında ciddi derecede yanıklar oluşmuştu. Bu haber sayesinde bir kez daha hatırlatmak isterim; Lazer epilasyon tıbbı bir işlemdir yani bir hekimin kontrolünde ve bir klinikte yapılması son derece mühimdir.


Özellikle mevsim sebebiyle lazer epilasyona talepler artmaya başladı. Artık insanlar modern çağın en konforlu yöntemlerinden birisi olan lazer epilasyonu yaptırarak jilet, ağda, ev tipi epilasyon cihazlarından kurtulmak ve en önemlisi, tüylerinden kalıcı bir şekilde arınmak istiyorlar.

Lazer epilasyon tüylerin büyüme hızını geciktiren ve kıl köklerini gönderilen ışıkla tahrip etme uygulamasıdır. Lazer epilasyon düzgün kullanıldığında son derece tatmin edici sonuçlar almanız mümkündür. Fakat eğitimsiz operatörler, bakımları, kalibrasyonları yapılmamış cihazlar, gazetede çıkan kadında da olduğu gibi ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.
Ayrıca lazer epilasyonu yaptırdığınız merkezde bir hekimin olması, işlemin planlanma sürecini inceleyip, uygun olup olmadığını kontrol edip ve elbette tüm süreci takip etmesi son derece mühimdir.
Lazer epilasyon harika bir cihazdır evet ama az evvelde dediğim gibi operatörü de yani uygulayıcı da aynı şekilde donanımlı olmalıdır. Çoğunlukla lazer epilasyon sonrası oluşan travmaların sebebi deneyimsiz uygulayıcı sebebiyle gerçekleşir. Uygulayıcının mutlaka aldığı eğitimi ve hatta sertifikasını sorgulamanızı öneriyorum.

Lazer epilasyon yaptırmadan evvel aşağıda saydığım maddeleri lütfen gözden geçirin:

Gittiğiniz merkezde uygulamayı takip eden bir doktor var mı?
Uygulayıcının sertifikası var mı?
Cilt tipinize, cilt renginize ve tüy tipi ve rengine göre farklı varyasyonlar sunabilecekleri, farklı cihazları mevcut mu?
Merkez hijyenik mi?
Cihazların kontrolleri, bakım ve kalibrasyonları sürekli denetleniyor mu?

Tüm bunları kontrol ettikten sonra lütfen lazer epilasyon uygulamasına başlamadan evvel ufak bir bölgede deneme atışları yaptırın. Herhangi bir sorun yaşamıyorsanız, güvenle işlemi yaptırabilirsiniz.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
Op. Dr. Bülent Cihantimur

Yayın tarihi: 08.11.2016
« tüm yazıları
Soru Sor
3690
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.