Yaşam

Dünya'nın 7 Harikası'na eklenenler!

Dünya'nın 7 Harikası'na eklenenler!

İsviçre’de düzenlenen bir organizasyonda 7 yıl süren oylama sonucu Dünya'nın 7 Harikası listesine eklenen eserler açıklandı. 21 finalist eserin yarıştığı liste dünyanın dört bir yanından yaklaşık 100 milyon kişinin oy kullanmasıyla sonuçlanmış olup, Dünya'nın Yeni Yedi Harikası olarak kabul edilen liste UNESCO tarafından oy kullanan şahısların şahsi düşüncesini yansıttığı gerekçesi sonucu kabul edilmezken, eski listenin korunacağını bildirildi.

Güncellenme tarihi:

Kolezyum

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Kolezyum listemizdeki ilk eser. M.Ö 72 yılında Komutan Vespasianus tarafından yapımına başlatılan Kolezyum M.S. 80 yılında Titus döneminde tamamlanmış. Gladyatör savaşları dışında halkı eğlendirmek adına Kolezyum birçok insan ve çeşitli hayvanların dövüşleri geçmiş yıllarda yaşanan tarihsel olayların tekrar canlandırılması, infazlar ve daha birçok etkinlik için kullanılmış.

Çin Seddi

Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanan ve savunma duvarı olarak yapılan Çin Seddi listemizdeki bir diğer eser. UNESCO Dünya Mirasları listesinde de bulunan kuzeyden gelen Türk akınlarını önlemek amacı ile yapımına başlanmış.

Tac Mahal

Hindistan’ın Agra şehrinde, Babür İmparatorluğu’nun 6. hükümdarı Şah Cihan tarafından yaptırılmıştır. İmparatorun eşi Mümtaz Mahal, 14. çocuklarını doğururken hayatını kaybetmiş. Eşinin yasını tutan Şah Cihan eşinin ölümünden 1 sene sonra, 1632 yılında Taç Mahal’in inşaatına başlar. Yapı, 1983’ten bu yana UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde de yer alıyor.

Yayın tarihi: 07.06.2013
125402
YORUMLAR

harika süper ötesi bişey ödevimi yaptım ve cok mutluyum

duygu gokalp 25.10.2013 21:10:49
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.