Sağlık

Zevk değil acı veriyorsa

Zevk değil acı veriyorsa

Cinsel ilişki sırasında kadının acı duyması, psikolojik olabileceği gibi bazı hastalıkların da habercisi olabilir.

Ağrılı cinsel ilişki, kadınların büyük bir bölümünde sıkça görülen bir rahatsızlık. Sorunun kaynağının çoğu zaman da psikolojik kökenli olduğu belirtiliyor. Ancak uzmanlar, ağrılı cinsel ilişkinin altında farklı nedenler yatabileceğini de belirtiyor.

Bu durumun her cinsel ilişki sırasında tekrarlanması halinde, kadın bir süre sonra sevişmekten zevk almamaya, partneriyle cinsel temas kurmaktan kaçınmaya başlıyor. Zamanla kadının bu isteksizliği eşler arasında büyük sorun yaratıyor.

Tıp dilinde disparoni olarak adlandırılan ağrılı cinsel ilişki, anatomik nedenlere bağlı olarak gerçekleşebildiği gibi, yumurtalık kistleri gibi bazı rahatsızlıkların belirtisi de olabiliyor. Uzman doktorun sorunun gerçek nedenini bulup doğru tanı koyması zaman alabildiği için çiftler arasındaki sorunun giderilmesi de uzun sürüyor.

Sorun, genellikle cinsel ilişki sırasında ağrının meydana geldiği yerdeki bir problemin habercisidir. Ancak kadın hastalıkları dışında kalan sindirim sistemi hastalıkları, kas ve iskelet hastalıkları, böbrek ve idrar yolları hastalıkları gibi rahatsızlıklar da ağrı yapabilir. Dolayısıyla zaman zaman kadın doğum uzmanının yanısıra diğer uzmanların muayenesine de ihtiyaç vardır. Erken davranıldığı takdirde, ileride daha önemli sorunlarla karşılmaktan kurtulmak mümkündür.
Yayın tarihi: 27.10.2005
820
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.