Sağlık

Yumurtalık bankası yolda

Yumurtalık bankası yolda

Bilim adamları, kadınlardan alınan yumurtalıkların, daha sonra yeniden kullanılmak üzere dondurularak saklanması konusunda önemli bir adım attılar.

İngiltere`de yayınlanan The Independent gazetesinin haberine göre,Amerika`da geliştirilen yeni teknikle, kanser tedavisi öncesinde yumurtalıkları alınan kadınların bu organlarının dondurularak saklanması ve tedavi sonrası kullanılması mümkün olabilecek.

Bilim adamları, laboratuvar fareleri üzerinde denedikleri teknikle, daha sonra transplantasyonu yapılmak üzere yumurtalıkları dondurarak saklamayı başardılar.

Bu gelişmenin, kanser tedavisi yüzünden doğurganlığını yitiren kadınlara umut vermesinin yanı sıra, menopoz sürecinin ters çevrilmesini de mümkün kılabileceğine dikkat çekildi.

Değişen dünya koşulları gereği doğurgan oldukları gençlik yıllarında çalışan ve kariyer yapan kadınlar için de yeni yöntem bir umut oluşturuyor. Tekniğin insanlar üzerinde de başarıya ulaşması halinde, kadınlar yumurtalıklarından birini ``yumurtalık bankasında`` 20 yıl boyunca muhafaza edip, kariyerlerini bitirip çocuk sahibi olmakistediklerinde bu organlarını yeniden kullanabilecekler.

Yumurtalıklardan alınan dokuların bir süre dondurulduktan sonra yeniden kadın vücuduna yerleştirilmesi yönteminin başarıyla uygulandığını bildiren uzmanlar, ilk kez tam bir yumurtalığın, ileri tarihte transplantasyonu yapılmak üzere başarıyla dondurulduğunu belirttiler.

Yöntemin insanlar üzerinde denenmesine 3 yıl içinde başlanabileceği kaydedildi.

Araştırmayı yürüten Prof. Roger Gosden, ilk hedeflerinin, kanser tedavisi sonucunda doğurganlığını yitirme tehlikesi ile karşı karşıya bulunan genç kadınlara yardım etmek olduğunu söyledi.

Prof. Gosden, "İlk denemelerde ilke olarak doğru yöntemin kullanıldığını söylemek mümkün" dedi.

Sonuçları Nature adlı dergide yayınlanan araştırmada, 8 fare yumurtalığı sıvı haldeki nitrojen içinde donduruldu. Bu yumurtalıklar daha sonra, genetik olarak benzer farelere nakledildi.

Farelerden 4`ü doğurganlıklarını kazandı, biri ikiz yavrulara hamile kaldı.

Prof. Gosden, denemelerini, yapısı insana daha çok benzeyen koyunlarda sürdürdüklerini bildirdi.

Prof. Gosden, koyunlarda da başarılı olmaları halinde insanlarda ilk klinik deneylere geçilebileceğini, ancak bunun en az 3 yıllık bir süreç olduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 13.02.2002
2132
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.