Sağlık

Yaşam kalitenizi düşürmeyin!

Yaşam kalitenizi düşürmeyin!

Kadınların günlük yaşam kalitesini yokuşa süren 'İdrar Kaçırma' gelişmiş teknikler sayesinde tedavi ediliyor.

Kadınların duydukları utanç nedeniyle doktora başvurmadığı 'İdrar Kaçırma' dan korunmak için de kendi kendilerine uygulayabilecekleri egzersiz yöntemleri var. Ancak bu hastalıktan korunmanın en büyük faktörlerinden biri de sigaradan uzak durmak.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Çetinel literatürde yapılan bazı çalışmalarda sigara ile idrar kaçırma arasında bir bağlantı olduğunun vurgulandığına dikkat çekiyor.

Ancak günümüz koşullarında bu hastalığın tedavisi mümkün. Prof. Dr. Bülent Çetinel önemli noktanın kadınların bilinçlenmesi olduğuna değiniyor. Prof. Çetinel birçok kadının utandığı için doktora başvurmadığını söylüyor. Oysa ki erken safhalarında tanı konulduğu zaman ilaç ve egzersizlerle 'İdrar Kaçırma'nın tedavisi mümkün.

Utanmayın

İdrar Kaçırma nedenini iki ana başlık altında toplayan Prof. Dr. Bülent Çetinel hastalığın idrar kesesindeki (mesane) bozukluktan ya da idrar kesesi ağzındaki tutma kaslarınn gevşekliği nedeniyle ortaya çıkabileceğini anlatıyor. İleri derecede idrar kaçırma şikayeti ile gelen hastalarda idrar tahlili yapılması gerekliliği üzerinde duran Prof. Çetinel, muayene aşamasında mutlaka 'ürodinamik' adlandırılan mesane elektrosunun da çekilmesi gerektiğini en doğru tanının bu şekilde konabileceğini vurguluyor.

Egzersiz çok etkili

İstatiksel verilere göre idrar kaçırmanın kadınlarda görülme sıklığı yüzde 5 ile 55 arasında değişiyor.

Genç kadınlar yüzde 15-20, orta yaştaki kadınlar yüzde 25-30, ileri yaştaki kadınlar ise yüzde 30-50 oranlarında bu sıkıntıyla karşı karşıya kalıyor. Prof. Çetinel aşırı kilo, şeker hastalığı, zor gerçekleşen doğum, çok sayıda doğum yapmak ve menopoz öncesi devrenin de idrar kaçırma etkenleri arasında olduğunu söylüyor.
Yayın tarihi: 16.02.2007
700
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.