Sağlık

Uykusuzluk kilo aldırıyor

Uykusuzluk kilo aldırıyor

Bir obezite konferansında sunulan çalışmalar, uykuyu iyi almanın zayıflamaya yardımcı olduğunu, uykusuzluğun obeziteye yol açabileceğini ortaya koydu.

Kanada'nın Vancouver kentinde Kuzey Amerika Obezite Birliği tarafından düzenlenen yıllık toplantıda, iyi uyku uyumamanın kilo artışına, diyabet ve hipertansiyon gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabileceği belirtildi.

2 bin araştırmacı, doktor ve sağlık uzmanının katıldığı ve 900 kadar bilimsel bildirinin sunulduğu toplantıda araştırmacılar, obezite ve diyabet tedavisinde, hastaların uzun ve kaliteli uyku uyumasının sağlık açısından önemli olduğunu açıkladı.

Yeme alışkanlıkları değişiyor

Çalışmalara göre, uyku eksikliği ya da uyku ritminin bozulması vücutta kimyasal değişiklikler meydana geliyor, yemek yeme alışkanlıkları değişiyor ve bu da kilo alımına neden oluyor.

Kaliteli ve yeterli uyku uyuyamamak, gelişmiş ülkelerde daha yaygın bir durum. Bunun, obezitenin gittikçe artmasında bir rol oynayıp oynamadığının belirlenmesi için, sağlıklı genç yetişkinlerin metabolizmasındaki değişiklikler incelenecek.

Az uyku diyabet gibi

Araştırmada sağlıklı genç yetişkin denekler üç gruba ayrıldı ve bir hafta boyunca birinci gruptakiler gecede dört saat, ikinci gruptakiler sekiz saat, üçüncü gruptakiler ise 12 saat uyudu.

Dört saat uyuyanların metabolizması kalori açısından zengin şekerli gıdaları hızla emerek, diyabetli hastalarınkine benzer bir durum arz etti.

Günlük 7.7 saat

Bir başka çalışma ise, kalitesiz ve yetersiz uykunun, hipertansiyon, kalp problemleri ve diyabet gibi tehlikeli hastalıklara yol açabileceğini ortaya koydu.

Yaklaşık 800 kişi üzerinde yapılan bu çalışma, gecede 7-8 saat uyumanın, bu tip hastalıkların ortaya çıkma ihtimalini düşürebileceği ve günlük ideal uyku süresinin 7.7 saat olarak belirlendiğini gün ışığına çıkardı.
Yayın tarihi: 25.10.2005
735
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.