Sağlık

Üniversitenin ilk yılı stresli geçiyor

Üniversitenin ilk yılı stresli geçiyor

Üniversiteye yeni başlayan öğrenciler aile özlemi, barınma, arkadaş edinme ve başarılı olup olmayacakları konularında strese giriyor.

Üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler yıllardır beraber yaşadığı ailelerinden kopup başka yerlere gitmek zorunda kaldıkları için stres yaşıyorlar.

Yıllardır yaşadığı çevrenin bir anda değişmesinin gençleri olumsuz etkilediğini belirten
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Psikolojik Danışma Merkezi'nde görevli Psikolojik Danışma Uzmanı Selahattin Avşaroğlu, şöyle devam etti:''İlk yıllarında liseli anlayışından yetişkinlik psikolojisine adım atan öğrenci birçok sorunla karşı karşıya kalıyor. Lise hayatında gençler genelde gözetim altındadır. Okul dışında başka bir kaygıları yoktur. Üniversiteye yeni başlayan öğrenciler, aile özlemi, barınma, arkadaş edinme, başarılı olup olmayacakları konularında strese giriyor. Kendi ayakları üzerinde durmayı öğreniyor ama bunu öğrenirken strese giriyor.''

ÖĞRENCİLERE YALNIZ KALMAYIN UYARISI

Bu tür problemleri öğrencilerle konuşarak ve değişik öneriler sunarak çözmeye çalıştıklarını vurgulayan Avşaroğlu, yaşanan stresin daha büyük psikolojik hastalıklara dönüşmemesi için öğrencilerin üzerlerindeki baskıdan biran önce kurtulmalarını önerdi.

Öğrencilerin yeni tanıştıkları ortamlara girerek, sorunlarını arkadaş yardımıyla daha kolay çözebileceklerini ifade eden Avşaroğlu, ''Öncelikle kendisi gibi binlerce öğrencinin de benzer durumlarla karşı karşıya olduğu bilmelidir. Arkadaş çevresi, sosyal aktiviteler her zaman stresten kurtulmanın en iyi yoludur. Bu dönemde öğrencileri kesinlikle yalnız kalmamaları konusunda uyarıyoruz. Çünkü yalnızlık, sorunun daha da büyümesine yol açıyor'' dedi.
Yayın tarihi: 29.09.2004
1290
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.