Sağlık

Uçak fobisi tetiklendi

Uçak fobisi tetiklendi

ABD'de uçak kaçırmayla gerçekleştirilen son terör olayları, Türkiye'de de hem uçak fobilerinin başlamasına yol açtı hem de fobileri bulunanların korkularını artırdı. Uçak korkusu bulunanların tedavisiyle ilgilenen International Hospital psikiyatri uzmanı Dr. Muzaffer Uyar, kliniklerine özellikle acil uçmak zorunda olanların başvurusunda artış olduğunu söyledi.

11 Eylül İkiz Kuleler faciasından sonra yalnızca uçak fobisi olanların korkusu daha da artmakla kalmadı, o güne kadar böyle bir fobileri olmayanlarda da uçak fobisi tetiklendi. International Hospital psikiyatri uzmanı Dr. Muzaffer Uyar, uçak fobisi bulunanların 'negatif koşullanma'dan yani medyadan, filmlerden, konuşmalardan etkilendiğini söylüyor.

Uçak fobisi ve diğer fobilerin, panik atak gibi sorunların birbirleriyle ilgili olduğunu ve uygar toplumlarda veya entelektüel kesimde daha sık görüldüğünü belirten Dr. Uyar, ''Bir ülkede hava ulaşımı arttıkça uçak fobisi de artıyor. Son 5 yılda Türkiye'de de uçak fobisi bulunanların oranında artış görülüyor. Ticari faaliyetler, çocuklarını şehirdışına ve dışarıya okula gönderenler vs. artıyor'' diyor.

Uçak fobisinin, primer (birincil) veya sekonder (ikincil) olmak üzere 2 tipinin bulunduğunu anlatan Dr. Uyar'a göre, primer olanı baştan beri var. Ama sekonder uçak fobisi, herhangi bir insanda, çok uçmuş pilotta veya hosteste bile birgün aniden çıkabiliyor. Uçak fobisi genellikle panik atak nöbetleriyle başlıyor. Dr. Uyar'a göre, uçak fobisini fobiler içinde önemli kılan şey çoğu zaman birçok fobinin birleşiminden doğması. Kapalı alan fobisi, yükseklik fobisi, evden uzaklaşma fobisi bu birleşime örnek fobiler. Dr. Uyar, fobisi olanların, titreme, kasılma, nefes alamama, şiddetli çarpıntı, ağız kuruluğu, panik, ölüm ya da tehlike duygusu yaşadıklarını söylüyor. Uçuş boyunca korkunun devam edebildiğini, bazen inişte ve kalkışta da korku yaşadıklarını söyleyen Dr. Uyar, ''Uçuş korkusu daha çok uçuştan önce, uçma ihtimali olunca, bazen aylar öncesinden başlıyor ve şiddetli bir sıkıntıya yol açabiliyor. Hatta fobikler depresyona girebiliyorlar'' diyor.

Tedavi programlarınında başarılarının yüzde 80'i aştığını öne süren Dr. Uyar, fobiklerin tedaviye ikna edilmesinin zor olduğunu söylüyor. Uçak fobisinin görülme sıklığı aslında yüzde 80 oranında. Ancak tedavi gerektirecek düzeyde fobik olanların oranı yalnızca yüzde 10.

- Gevşemek için üfleyin
- Uçağa gergin binmeyin.
- Uçağa telaş içinde binmeyin.
- Uçuş öncesi ve sonrasında yüksek kalori almayın.
- Havalimanına sevdiğiniz, güvendiği biriyle gidebilirsiniz.
- Uçuş öncesi, kitap okuyarak, müzik dinleyerek dikkatini başka konulara kaydırın.
- Koltuğa oturduğunuz andan itibaren düzenli nefes alıp verin.
- Kalkış sırasında bol nefes verin (üfleyerek). Bu gevşemenizi sağlar.
- Seyahat sırasında koltuğa yapışıp kalmayın. Yanınızdaki kişilerle diyologa açık olun.
Yayın tarihi: 07.11.2001
663
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.