Sağlık

Temel Reis'in gücü gerçek mi?

Temel Reis'in gücü gerçek mi?

Ispanağın faydalı olduğunu bilmeyenimiz yok. Fakat şu güç hikayesi ne kadar doğru? Başka neye yarar bilmiyoruz. Taylan Kümeli Sağlıklı Beslenme ve Diyet Merkezi'nden Diyetisyen Berrin Yiğit yazdı...

Güncellenme tarihi:

Çocukluğumuz yediği ıspanak konserveleri ile birden güç kazanan Temel Reis çizgi filmlerini izleyerek geçti. O zamanlar annelerimizin bize ıspanak yedirmek için en büyük kozu buydu elbette.

Şimdi büyüdük ve soruyoruz: "Temel Reis'in gücü ne kadar gerçek? Yanıt annelerimizi memnun edecek. "Temel Reis' in yediği anda güç kazanması kadar etken olmasa da uzun vadede genel sağlık ve demir depolarının desteklenmesi için ıspanak faydalıdır."

Sağlık için ıspanak tüketin!

Mükemmel bir magnezyum kaynağı olan ve ülkemizde bolca yetişen ıspanak, süper güç katan besin olma özelliği dışında osteoporoz, kalp hastalıkları, kolon kanseri, artirit gibi pek çok kronik hastalıktan da koruyucu olabilir.Ispanak K, A vitaminleri, mangan, folat, demir, C ve B2 vitaminleri kalsiyum, potasyum ve B 6 için de iyi kaynaktır. Öte yandan omega-3, niasin ve selenyum açısından da zengindir.

İçeriğinde bulunan 13 farklı flavonoid sayesinde güçlü bir antioksidan ve anti kanser ajanı olarak görev yapan ıspanak; özellikle prostat, kolon, mide ve over kanserlerinden korunmada etkilidir.

Kemik inşasını başlatır!

K vitamini yönünden zengin olan ıspanak, kemiklere yıkılma emri veren hücrelerin hızını yavaşlatır, kemik inşasını destekler ve iskelet sisteminizin daha güçlü olmasına yardımcı olur.

En iyi kalp dostu!

Kalp dostu bir besin olan ıspanak, yağda eriyen antioksidan özellik gösteren beta karoten ile suda eriyen antioksidan C vitaminini beraber içeren nadir sebzelerdendir.Öte yandan A vitamini için de mükemmel kaynak olup, serbest radikallere karşı vücudu savunarak kalp sağlığını korur. Ispanak folat yönünden zengin içeriği ile kalp krizi ve inmelere neden olabilecek homosistein seviyelerini düşürür.

İltihap önleyici olarak çalışır!

Ispanak, astım, osteoartirit, osteoporoz ve römotoid artirit gibi iltihabi hastalıkları düzene sokabılen C ve K vitaminleri ile beta karoten yününden zengindir. İçeriğindeki magnezyum ve riboflavin de migren atakları sıklığını düşürebilir.

Konsantrasyon yükseltmeye, beyin yaşlanmasının gecikmesine yardımcıdır!

Oksidatif stresi azaltan antioksidanlardan zenginliği sayesinde ıspanak, beyin fonksiyonlarını hızlandırır ve beynin yaşlanmasını geciktirir. Ayrıca yüksek konsantrasyona destek verir. Yine E vitamininden zengin olduğundan hafıza kaybını önlemeye yardımcı olur.

Yayın tarihi: 04.04.2014
6564
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.