Sağlık

Stresle başa çıkmanın yolları!

Stresle başa çıkmanın yolları!

Dr. Cem Keçe Psikoder stres ile başa çıkabilme yollarını anlatı…

Güncellenme tarihi:

PSİKODER BAŞKANI DR. CEM KEÇE; "RUHUNUZA VE BEDENİNİZE İYİ GELECEK HOBİLER EDİNİN!"

Stres, günlük yaşamda karşılaşılan olayların, insan ilişkilerindeki baskının sonucu hissedilen sıkıntı ya da zorlanma durumu olarak tarif ediliyor. Çağımızın en önemli ruhsal sıkıntıları arasında yer alan stresi, insanlığı yalnızlığa iten ve erken ölümlere mal olan bir illet olarak görmek gerekiyor. Bu nedenle, stresle başa çıkabilme bilim ve sanatının öğrenilmesi büyük bir önem taşıyor. Türkiye Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (PSİKODER) Başkanı Dr. Cem Keçe stresle başa çıkabilmenin püf noktalarını açıkladı…


STRES KAÇINILMAZDIR…

Kişiye çevresindeki uyaranlar karşısında daha iyi davranma ve seçim yapma fırsatını veren stresin, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunu ifade eden Dr. Keçe; "Kişinin çevresinden gelen etkilere tepki vermeye yetecek enerjiden yoksun olması anlamına gelensıfır stres, ölümdür ve hayatla bağdaşmaz. Tam tersi olarak kişinin aşırı enerji sarf etmesine ve tükenmesine yol açanaşırı stres de ölümcül olabiliyor.

Bu açıdan bakıldığında iki tür stresin olduğu görülüyor. Bunlardan iyi stres olumlu sonuçlar çıkartabiliyor, kişiyi motive edebiliyor ve başarıya ulaşmasını kolaylaştırabiliyor. Endişe, korku veya kaygı vermek yerine, kişinin zor bir amaca ulaşmasını sağlayabiliyor, kişiye doyum ve yaşama sevinci verebiliyor. Kötü stres ise kişinin kendine güvenini kaybetmesine neden olabiliyor, yetersizlik ve değersizlik duygularına sevk edebiliyor, çaresizlik, umutsuzluk ve hayal kırıklığı yaratabiliyor." dedi.

Yayın tarihi: 06.05.2013
14161
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.