Sağlık

Sosyal fobikler zor evleniyor

Sosyal fobikler zor evleniyor

Utanç verici bir duruma düşmekten, onaylanmayacak bir davranışta bulunmaktan, rezil olmaktan, eleştirilmekten...

Bir konuşma yapmaya hazırlanırken, karşı cinsle birlikteyken elleriniz titriyor, şiddetli bir sıkıntı hali hissediyorsanız siz de sosyal fobik olabilirsiniz. Ancak merak etmeyin tedavisi var
Karşı cinsle konuşmakta zorlanıyor, topluluk önünde rahat hareket edemiyor, yeni tanıştığınız insanların yanında şiddetli sıkıntı hissediyor, utanıyorsanız sosyal fobiniz olabilir. Özellikle karşı cinsle konuşamamaktan dolayı bu fobiye sahip insanlar evlenmekte zorluk çekiyor. İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi

Psikiyatri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tarık Yılmaz anlattı.

Sosyal fobi nedir?

Sosyal anksiyete bozukluğu olarak da bilinir. Utanç verici bir duruma düşmekten, onaylanmayacak bir davranışta bulunmaktan, rezil olmaktan, eleştirilmekten, beğenilmemekten duyulan korku olarak tanımlanabilir. Bu korku basit utangaçlık ve toplum içinde heyecanlanma duygusundan çok daha ciddi boyutlardadır.

Sosyal fobinin belirtileri neler?

Sosyal fobi yaşayanlar topluluk önünde konuşmaktan, bir işle uğraşırken seyredilmekten, başkalarının önünde yemek yemekten, yetkili, otorite sahibi kişilerle ilişki kurmaktan, yeni insanlarla tanışmaktan çekinirler. Gergin, huzursuz olurlar. Mide bulantısı, yüzde kızarma, baygınlık hissi olabilir. Genellikle bu kişiler hep tanıdıkları arkadaşlarıyla, aile içinde iletişim kurmayı tercih ederler. Kalabalık bir ortamda kendilerini huzursuz hissedebilirler.
Sosyal fobi genellikle hangi yaşlarda görülür?
Çoğunlukla ergenlik yıllarında başlar ve eğer tedavi edilmezse ömür boyu sürebilir. Tedavi edilmeyen sosyal fobi aynı zamanda depresyon ve agorafobi (topluma açık yerlerde bulunma korkusu) gibi başka rahatsızlıkların da oluşmasına neden olur.

Peki sosyal fobinin nedenleri neler?

Korkunun arkasında genellikle kişinin daha önce sosyal ortamlarda yaşadığı sıkıntılar, travmalar, stresler etkilidir. Mesela okulda diğer arkadaşlarına alay konusu olmuş olmak, bir müsamerede hata yapmak, etrafta aşırı eleştirel insanların olması, sert-aşırı disiplinli anne -baba sosyal fobinin oluşmasına zemin hazırlayabilir. Yaşanan olumsuz deneyim daha sonra kişinin sosyal ortamlarda 'Küçümseneceğim', 'Söylediğim şey beğenilmeyecek, saçma bulunacak', 'Hakkımda olumsuz düşünecekler', 'Rezil olacağım' gibi düşüncelere kapılmasına sebep olur. Bu düşünceler zihne hakim olduğunda kişi çok gerilir, daha sonra huzursuzluk, çarpıntı, sıcak basması, mide bulantısı, yüzde kızarma gibi fiziksel belirtiler ortaya çıkar. Kişi anlatacağı şeyden çok o andaki davranışına konsantre olur. Bu da sosyal ilişkideki doğallığın kaybedilmesine yol açar.

Sosyal fobi kişinin yaşamını nasıl etkiler?

Sosyal fobik kişiler başkaları karşısında kontrollerini kaybetmekten ve rezil olmaktan o kadar korkar ki, günlük hayatı yaşamaktan kaçınır. Birçoğu okulda başarısızlık yaşayabilir, çünkü derste soru sormak dahi sıkıntı yaratır. Yine iş yerlerinde meslektaşları ve işverenleriyle ilişkileri yeterli performansı sergilemelerine engel olur. Partiler, yemekler, düğünler gibi sosyal organizasyonlara katılmadıklarında hem arkadaşlıklarını sürdürmede, hem de yeni arkadaşlıklar kurmada zorlanırlar. Karşı cinsten biriyle tanıştırılmak, bir beraberlik kurmak veya evlenmek konusunda problem yaşarlar.

Yayın tarihi: 21.09.2009
1328
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.