Sağlık

Sigarayı bırak, genç görün

Sigarayı bırak, genç görün

Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkanı Ubeyd Korbey, sigara içen bayanların içmeyen bayanlardan 15 yaş daha fazla ihtiyarladığını bildirdi.

Ubeyd Korbey'in yaptığı açıklamada, sigara paketlerinde yer alan süslemelerin onun zararlı olduğu gerçeğini değiştirmediğini belirtti.

Tiryakilerin de sigarasız hayatı seçer umudunu yitirmediğini anlatan Korbey, beyin tümörlerinin yüzde 99'unun, beyin kanamalarının yüzde 85'inin, akciğer kanserlerinin yüzde 97'sinin, gırtlak kanserlerinin yüzde 98'inin sigara kaynaklı olduğunu bildirdi.

Her nefes 50 bin hücresi...

Sigara içenlerin vücuduna yüzde 15 ile yüzde 33 daha az oksijen girdiğin değinen Korbey, "Bu öncelikle beyinin, kalp ve damarların tahribatına yol açar.

Dudaklarımıza dumanın değdiği andan itibaren 8 saniyede beyne ulaşan nikotin, her nefes sigara çekiminde yaklaşık 50 bin beyin hücremizin ölümüne sebep olur. Ve bu ölen hücreler asla yenilenmez" dedi. Korbey, 55 yaşın altındaki erkeklerde kalp krizinden ölenlerin yüzde 80'inin sigara kaynaklı olduğuna işaret ederken, bacak damar tıkanıklıklarının yüzde 90'ının sigara nedeniyle oluştuğunu bildirdi.

Korbey, günde bir paket sigara içenlerin vücudunda 20 yılda 7 kilo is ve katran birikimi olmaktadır" dedi. Tütün dumanında siyanürden, fare zehri arseniğe kadar 4 bin adet zararlı madde bulunduğunu söyleyen Korbey, sigara içen bayanların, içmeyen bayanlardan 15 yaş daha fazla ihtiyarladığını bildirdi.

Hamilelikde daha da riskli

Korbey, "Sigara içen hamile annelerin düşük yapma ihtimali çok yüksektir. Erken doğum ve düşüklerin yüzde 80'inin sebebi sigaradır. Doğacak çocuklarının sakatlık ihtimali, içmeyen annelere göre yüzde 65 gibi çok ciddi bir boyuttadır. Doğan bebekler, içmeyen annelerin bebeklerine göre yaklaşık yüzde 10-15 eksik kilolu aynı oranda zeka eksikliği ile doğmaktadır.

Cinsel yaşamı bitiriyor

Tiryaki erkeklerin genlerinden P54 geni yok olduğu için çocuklarının ileri yaşlarda kanser olma ihtimali hiç sigara içmemiş bir babanın çocuklarına göre 5 kat fazladır" dedi. Korbey, sigara içen kadınlarda kısırlığı 10 kat fazla olduğunu kaydederken, sigaranın hem kadınlarda hem erkeklerde spor ve cinsel yaşamın erken bitmesine yol açtığını söyledi. Sigaranın sebep olduğu ölümlerin, diğer uyuşturuculara göre 13 kat fazla olduğunu bildiren Korbey, sigara içenlerde ani ölümün, içmeyenlere oranla 10 kat fazla olduğunu dile getirdi.

Korbey, sigaranın Türkiye'de yılda 110 bin insanın erken yaşta ölümüne neden olduğunu ifade etti. Korbey, bir kişinin yılda yaklaşık 1-2 milyar lira arasında sigaraya para harcadığına işaret ederken, Türkiye'de ve dünya çıkan yangınların yaklaşık yüzde 50'sinden sigaranın sorumlu olduğunu bildirdi.
Yayın tarihi: 05.01.2006
901
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.