Sağlık

Serinlerken sağlığınızdan olmayın!

Serinlerken sağlığınızdan olmayın!

Yaz mevsiminde serinlemek için tercih edilen havuzlar, ciddi sağlık sorunlarına da neden olabiliyor.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Bilgin, iyi temizlenmemiş, havuzların özellikle kadınlarda enfeksiyona neden olduğunu belirterek, "İyi temizlenmemiş ya da fazla kimyasal kullanılarak temizlenmiş havuzlara giren kadınlarda enfeksiyon ve mantar oluşuyor" dedi.

Bilgin, havuza girmeden önce mutlaka duş alınması gerektiğine dikkati çekerek, buna dikkat etmeyenler yüzünden havuzlarda çeşitli bakterilerin oluştuğunu kaydetti.

Özellikle kadınların, kalabalık havuzlara girmekten kaçınması gerektiğini ifade eden Bilgin, bu tür havuzlara girildiği taktirde hemen mayoların değiştirilip, duş alınmasını önerdi.

Bilgin, denizin, havuza göre daha güvenilir olduğunu belirterek, denizde de uzun süre kalınmaması gerektiğine dikkati çekti.

Orta kulak iltihabı

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Kulak Burun Boğaz Servisi Klinik Şef Yardımcısı Doç. Dr. Sedat Öztürkcan, yaz aylarında orta kulak iltihabının sıkça görüldüğünü belirterek, kirli ve iyi temizlenmeyen havuz sularının dış kulak yolunda enfeksiyonlara yol açtığını söyledi.

Dış kulak yolunda ilerleyen enfeksiyonların, orta kulakta iltihaba neden olabildiğini ifade eden Öztürkcan, girilen havuzların temiz olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Öztürkcan, kulağında mantar olanların daha da dikkatli olması gerektiğini belirterek, kulaklarında şikayeti olanların tatilden önce mutlaka kulak-burun-boğaz uzmanına gözükmesi gerektiğine dikkati çekti.
Yayın tarihi: 13.07.2006
698
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.