Sağlık

Seks ve koku

Seks ve koku

Kişiler ilk etkileşimde; özellikle ten kokusuna duyarlılık gösterir ve cinsel olarak bir çekim hissederler.

Hattat Hastanesi Cinsel Fonksiyon Araştırma Bölümü'nden Prof. Dr. Halim Hattat ve Uzm. Psikolog Meliha Karayay, koku ve cinsellikle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Kadın ve erkek kokusu birbirinden çok mu farklıdır?

Herkesin kendi ten kokusu özeldir. Kadın ve erkeğin hormonal yapıları ve ortaya çıkan koku farklı olduğu için ikisi birbirinden farklıdır. Bu koku terle birleştiğinde ortaya çıkan koku ise, karşı cins tarafından algılanmaktadır. Kimyasal içerik olarak cinsel etkileyici parfümlerin içerisindeki kadın ve erkek kokusu farklıdır. Dolayısıyla cinsel etki için kullanılacak parfümlerin unisex olmaması, kadın ve erkek için ayrı formlarının kullanılması gerekmektedir.

Cinsel yönden çekicilik bulunması neleri içerir, bu kavram doğru mu? Cinsel çekiciliği artırmak için sizce ne zaman ne tip kokulardan yararlanılabilir?

Cinsel çekimde, özel bir etkileşim ve çekim söz konusudur. Cinsel çekimi artırmak için karşı cinsi çeken uyarıcı parfümlerden yararlanılabilir. Yalnız unutulmaması gereken bir şey var; bu kokuların kişide var olan hormonal düzeyin derecesine göre kullanımı uygundur. Menepozal dönemdeki bir kadın, partnerini etkilemek için bu kokulardan fayda görürken, genç 20'li yaşlardaki bir kadın daha yoğun hormonal destekleri olduğu için feremona ihtiyaç duymayacaktır.

Seks ve koku arasında ciddi bir bağ var mı?

Cinsel etkileşim ve arkasından gelişen cinsel uyarılar, merkezi sinir sistemi desteğiyle bir sonraki aşama olan cinsel uyarılma dönemine izin verir. Bu da merkezi sinir sisteminin hormonal uyarımlarıyla olur. Böylelikle cinselliğe bir bütün olarak baktığımızda seks yani cinsellik ve koku arasındaki bağ güçlü bir bağ vardır. Burada koku alan reseptörler (alıcılar), merkezi sinir sisteminin uyarılmasına ve cinsel uyarılmaya geçişte önemli bir basamak olarak karşımıza çıkar.

Parfümlerin içine gerçekten seks gücünü ateşleyen bir madde konuluyor mu?

Yasal olarak parfümlerde uyarıcı bir ibare olmamakla birlikte bazı parfümlerin kullanımdan sonra nasıl etki ettikleri ve yaşanan olaylar hakkında anket çalışmaları yapılır, bunun postalama ücreti parfüm şirketi tarafından karşılanır.

Çiftler ilk görüşte birbirlerinin kokularından etkileniyor mu?

Daha önce de belirttiğimiz gibi karşı cinsle ilk etkileşim çok önemlidir. Buradaysa koku ilişkiyi başlatan bir özellik olarak karşımıza çıkar. Kişiler ilk etkileşimde; özellikle ten kokusuna duyarlılık gösterir ve cinsel olarak bir çekim hissederler.

Psikolojik olarak cinsel isteksizlikle karşı karşıya kalan çiftlere özel kokular öneriyor musunuz?

Cinsel istek sorunuyla karşılaşan çiftleri ele aldığımızda; cinsel isteğe etki eden faktörlerin detaylı bir şekilde incelenmesi, yani kişisel gelişim ve çiftin ortak geçmişinin, ilişkisinin detaylı bir şekilde ele alınması gerekir, ardından hormonal testler uygulanır.

Cinsel sorunların çözümleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Cinsel sorun yaşayan çiftlerde; cinsel ve kişisel gelişim, çiftin öyküsü açısından detaylı bir şekilde incelenmektedir. Cinsel işlev bozukluğu yaşandığında kişinin psikolojik, fizyolojik, hormonal ve radyolojik değerlendirilmeleri yapılmakta, bu noktalarda aksayan bölümler tespit edilerek tedavi düzenlenir. Davranış terapi teknikleri ve ev ödevleri verilmekte aksayan cinsel fonksiyonun tekrar düzenlenmesi ve akışın normale dönmesi sağlanmaktadır. Gerektiğinde hormonal destekler ya da ameliyat önerilebilir. Kişide oluşan performans beklentisi, gerginliği oluşan cinsel yanıtın inmesine yol açmakta ve daha sonra problem olmadan dahi kişi problem olacağını düşünmekte ve sorunu beklemekte, bu durum ise cinsel sorunu başlatan ve devam ettiren bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Cinsel sorunla tedavide sorun incelendiğinde; fizyolojik dahi olsa psikolojik performans etkilenmesi problemi, devam ettirici ve başlatıcı olduğundan öncelikle kişinin cinsel sorun karşısında tekrar olumlu düşünceler geliştirmesi hedeflenmektedir. Bu iş de kullanılan bilişsel tekniklerle yapılmaktadır.

Sabah
Yayın tarihi: 09.11.2005
1924
dahafazlası

sex

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.