Sağlık

Ruhları keçiboynuzu onaracak!

Ruhları keçiboynuzu onaracak!

Sadece ruhsal tedaviye ihtiyacı olan bireylerin değil, günlük yaşamın getirdiği gerginliği atabilmek için her insanın gereksinimi.

Güncellenme tarihi:
Kısa adı COST olan Bilimsel ve Teknik Araştırma Alanında Avrupa İşbirliği'nin (European Cooperation in The Field of Scientific and Technical Research) ruh ve akıl sağlığı sorunları olan bireylerin tedavisinde yararlandığı "Yeşil Tedavi" Türkiye'de de hayata geçirilecek. Projenin Türkiye Temsilcisi, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hamide Gübbük,yaptığı açıklamada, toprakla ve hayvanlarla uğraşmaya, sadece ruhsal tedaviye ihtiyacı olan bireylerin değil, günlük yaşamın getirdiği gerginliği atabilmek için her insanın gereksinimi olduğunu bildirdi. İsviçre, Belçika ve Avusturya gibi zengin Avrupa ülkelerinde şehirde yaşayan insanların hobi bahçeleri olduğuna işaret eden Gübbük, işten çıktıklarında hafta sonlarında hobi bahçelerine giden insanların orada saatlerini geçirdiğini kaydetti. Özellikle uyuşturucu bağımlıları ve mahkumların da, cezaevlerindeki tarım arazilerinde, bahçelerde rehabilite edildiğine işaret eden Gübbük, Antalya'da da akıl ve ruh sağlığı sorunları olan bireylerin tedavisi çerçevesinde keçiboynuzu bahçeleri oluşturmaya başladıklarını vurguladı. Manavgat'ta 20 dönümlük keçiboynuzu bahçesi oluşturulduğunu ifade eden Doç. Dr. Gübbük, buradaki ağaçların, 5-10 yıl içinde erişkin hale geleceğini söyledi. Beslenme tüyoları...
Yayın tarihi: 29.04.2009
1528
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.