Sağlık

Ruh sağlığını korumak için

Ruh sağlığını korumak için

Sorun çözme becerisi ve kapasitesi geliştir, doğayla uyumlu, sporla dolu bir yaşam sür ve sorunları paylaş.

Uzmanlar "ruhsal sorunlarınızı kendi başınıza çözemiyor, bunlar iş, aile ve sosyal hayatınızı etkiliyorsa, çekinmeden psikiyatrik yardım alın" önerisinde bulunuyor.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şubesi'nden sorumlu Müdür Yardımcısı Abdulkadir Tabo, yaptığı açıklamada, "10-14 Ekim Ruh Sağlığı Haftası"nı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı, Türk Psikiyatri ile Türk Nöropsikiyatri dernekleriyle birlikte düzenlediklerini söyledi. Açılış toplantısının yanı sıra hafta boyunca 6 ilçede 6 değişik konunun ele alınacağı halk toplantıları gerçekleştireceklerini anlatan Tabo, bu yılın ana temasının "yaşam boyu ruh sağlığı" olduğunu bildirdi.

Tabo, toplantılarda ise çocukluktan yaşlılığa kadar olan bütün yaş evrelerinde ruh sağlığı ve önemi, kritik yaşlarda ortaya çıkabilecek ruhsal sorunlar konusunda halkı bilinçlendirme ve yardım arayışına sevk etmenin amaçlandığını dile getirdi. Araştırmalara göre, hemen hemen her 4 kişiden 1'inin yaşamının bir döneminde ağır veya hafif bir ruhsal hastalık yaşadığına işaret eden Abdulkadir Tabo, ancak tedavi için başvurma oranının düşük olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanlığı'nca daha önce hazırlanan "Türkiye Ruh Sağlığı Profili Raporu"na göre, 18 yaş üstünde ruhsal bozukluk görülme sıklığının yüzde 17.2, bu grupta tedavi için başvurma oranının ise yüzde 4.7 olduğuna dikkati çeken Tabo, "Yine bu rapora göre, ruhsal hastalıklar ciddi işgücü kaybına neden oluyor. 1-7 gün arası işgücü kaybına yol açan hastalıklar arasında ruhsal hastalıkların oranı yüzde20.9. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan bir araştırmada da, yeti yitimine neden olan 10 hastalıktan 5'ini ruhsal hastalıkların oluşturduğu belirlendi" diye konuştu.

Öneriler

Beden ve ruh sağlığının bir bütünü teşkil ettiğini, ruh sağlığı olmadan beden, beden sağlığı olmadan da ruh sağlığının olamayacağını kaydeden Tabo, bireysel olarak ruh sağlığını korumak için şu önerilerde bulundu:

"Kişilerin sorun çözme, sorunları ele alma becerilerinin geliştirilmesi gerekiyor. Ortaya çıkan sorunlar için sağlıklı çözümle rüretebilmek, sorunlara bir öncelik sırası belirleyebilmek, çözemediğimiz sorunları kabullenmeye çalışmak, bir insanın uyum gücünü artıran, dolayısıyla da ruh sağlığını artıran şeyler. Bu noktada sorun çözme beceresi ve kapasitesinin geliştirilmesi gerekli. Yine doğayla daha uyumlu, sporla dolu bir yaşam geçirin. Ancak ruhsal sorunlarınızı kendi başınıza çözemiyor, bunlar iş, aile ve sosyal hayatınızı etkiliyorsa, çekinmeden psikiyatrik yardım alın."

İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı Abdulkadir Tabo, insanların zihnindeki, sağlık konusunda yalnızca beden sağlığına odaklanan anlayışın değiştirilmesi gerektiğini de vurgulayarak, "Ruh Sağlığı Haftası boyunca yapacağımız etkinliklerle, insanları bilgilendirmek, bilinçlendirmek, toplum içinde var olan damgalama, etiketleme gibi olumsuz önyargıların kırılıp, ruhsal hastalıkları olan kişilerin toplum içinde tedavisini ve rehabilitasyonunu sağlamayı amaçlıyoruz" dedi.
Yayın tarihi: 15.10.2005
1098
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.